اخبار مهم
Home / فضای مجازی / حال نزار سلاخ خانه دام آمل/ حمل گوشت با خودروهای سواری
470294_960.jpg

حال نزار سلاخ خانه دام آمل/ حمل گوشت با خودروهای سواری

به گزارش گروه فضای مجازی سایت خبری، سال‌هاست که ساخت کشتارگاه صنعتی در امل مطرح است و باگذشت سالها این پروژه پیشرفت پنج‌درصدی دارد. وضعیت نامناسب کشتارگاه فعلی، غیراستاندارد بودن آن و عرضه گوشت با خودروهای شخصی و سواری سلامت مردم منطقه را تهدید می‌کند.

در حال حاضر گوشت موردنیاز با ماشین‌های سواری و وانت‌های شخصی در قصابی‌ها پخش می‌شود و فعالیت زیرزمینی کشتارگاه‌ها از آسیب‌های دیگر است.

احمد امیرسلیمانی شهردار آمل با بیان اینکه مکان کشتارگاه سنتی آمل امروزه مناسب نبوده است، اذعان داشت: این کشتارگاه سنتی در سال‌های بسیار قبل ساخته‌شده و در زمان احداث، مکان فعلی بیرون شهر محسوب می‌شد ولی امروزه با توجه به مسکن‌سازی در اطراف کشتارگاه، این مکان در داخل شهر به‌حساب می‌آید و موجب نارضایتی شهروندان در آن منطقه شده است.

کشتارگاه فعلی آلایندگی زیست محیطی ایجاد می کند

وی تصریح کرد: به علت ایجاد مشکل برای بعضی از شهروندان، شهرداری آمل علاقه ندارد که کشتارگاه به فعالیت خود ادامه دهد، چراکه کشتارگاه قطعاً آلایندگی زیست‌محیطی ایجاد خواهد کرد.

شهردار آمل با اشاره به مرمت و بازسازی کشتارگاه سنتی فعلی گفت: شهرداری هزینه‌های پی‌درپی را برای مرمت این کشتارگاه صورت داده است و باید وضعیت کشتارگاه صنعتی که به یک شرکت خصوصی واگذارشده است را بررسی کنیم.

امیرسلیمانی با اعلام اینکه سیستم کشتارگاه فعلی آمل قدیمی بوده است، عنوان کرد: با وضعیت موجود در حال مدارا با کشتارگاه سنتی هستیم چراکه هزینه‌های بسیاری را برای مرمت آن صورت دادیم یا باید تعطیل کنیم یا به همین شکل با این کشتارگاه قدیمی مدارا کنیم.

وی بابیان اینکه کارهای صورت گرفته برای احداث کشتارگاه صنعتی  توسط شرکت خصوصی موردقبول ما نبوده است، گفت: مذاکرات را با این شرکت راباید رها کنیم چراکه استانداردهای ما با استانداردهای این شرکت خصوصی بسیار متفاوت بوده است.

شهردار آمل با اشاره به اقدامات صورت گرفته برای کشتارگاه فعلی این شهرستان، ابراز داشت: تصفیه‌خانه کشتارگاه فعلی را در حال مرمت هستیم ولی تنها مشکل این کشتارگاه تصفیه‌خانه آن نبوده است.

سیدجعفررسولی معاون فرماندار ویژه شهرستان آمل نیز با اعلام اینکه شرکت خصوصی که ساخت کشتارگاه صنعتی آمل را برعهده‌گرفته توان ساخت این مجموعه را ندارد، افزود: در جلسه قبلی مقررشده بود که این شرکت خصوصی فعالیت خود را آْغاز کنند و تکلیف کشتارگاه صنعتی مشخص شود.

وی تصریح کرد: بهتر است مشکلات کشتارگاه سنتی فعلی را به‌صورت اضطراری رفع کنیم تا به‌صورت موقت بتوانیم از این کشتارگاه استفاده کنیم.

همچنین حمزه قاسمی رئیس شبکه بهداشت شهرستان آمل بابیان اینکه از سال ۸۹ بحث کشتارگاه صنعتی شهرستان آمل مطرح بوده است، اذعان داشت: از آن سال تا به امروز این کشتارگاه تنها پنج درصد پیشرفت داشته و هیچ اتفاق خاصی رخ نداده است.

وی خاطرنشان کرد: امروزه گوشت‌ها با ماشین‌های سواری و وانت‌های شخصی در قصابی‌ها پخش می‌شود و کشتارگاه‌های زیرزمینی در حال فعالیت هستند و اگر فرآورده‌های گوشتی این‌گونه به دست مردم برسد غیرقابل‌قبول بوده است.

رئیس شبکه بهداشت شهرستان آمل در پایان گفت: از مسئولان امر تقاضا داریم تا به وضعیت کشتارگاه صنعتی آمل رسیدگی شود و برای مشخص شدن تکلیف این کشتارگاه فعلی اقداماتی را صورت دهند.

احمد منفرد معاون استاندار و فرماندار ویژه آمل بابیان اینکه کشتارگاه فعلی شهرستان آمل به‌صورت سنتی اداره می‌شود، بیان کرد: این کشتارگاه امروزه از استانداردهای لازم برخوردار نیست و پاسخگو نیاز مردم شهرستان نخواهد بود.

وی تصریح کرد: در شهرستان آمل میزان مصرف گوشت و تعداد کشتار به لحاظ سرانه جمعیتی بیشتر بوده و روزانه بیش از ۳۵۰ رأس دام در این کشتارگاه سنتی کشتار خواهد شد.

معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان آمل با اعلام اینکه کشتارگاه سنتی فعلی اصلاً شایسته و درشان مردم شهرستان نبوده است، گفت: آنچه در عرضه مواد غذایی خصوصاً محصولات پروتئینی برای ما اولویت دارد بحث سلامت آن بوده است.

منفرد با اشاره به اینکه کشتارگاه‌ها باید مکانی کاملاً بهداشتی باشند، گفت: از شهرداری آمل به‌عنوان نهادی که کشتارگاه را اداره می‌کند انتظار داریم تا این کشتارگاه را ساماندهی کند تا دغدغه گوشت ناسالم رسیدن به مردم را نداشته باشیم.

وی شرایط فعلی کشتارگاه آمل را نامطلوب عنوان و بیان کرد: با یک شرکت خصوصی چندین سال بوده که در حال مذاکره هستیم تا کشتارگاه صنعتی جدید را در شهرستان آمل احداث کنیم ولی این شرکت نتوانست به وعده‌های خود به‌خوبی عمل کند به همین دلیل حکم خلع این شرکت صادرشده است.

فرماندار ویژه آمل ادامه داد: تازمان مشخص شدن ساخت کشتارگاه صنعتی در آمل بهتر است تا کشتارگاه سنتی فعلی رفع نقایص شود و شهرداری با یک بسیج همگانی هر تمهیداتی را که برای بهتر شدن وضعیت کشتارگاه نیاز است را صورت دهد تا به‌صورت موقت بتوانیم کشتارگاه سنتی را حفظ کنیم.

لزوم تأمین سلامت شهروندان تسریع در ساخت کشتارگاه صنعتی و پایان دادن به قصه دیرینه کشتارگاه غیربهداشتی و سنتی آمل را ضروری می‌سازد.

/انتهای پیام/
سایت خبری: انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوماً به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفاً جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.

می فایل