اخبار مهم
Home / فرهنگی / جذب سرمایه خارجی برای تامین هزینه‌های پروژه "موسی(ع)"/بازیگر نقش پیامبر یک فرد ناشناس است
480684_202.jpg

جذب سرمایه خارجی برای تامین هزینه‌های پروژه "موسی(ع)"/بازیگر نقش پیامبر یک فرد ناشناس است

جمال شورجه کارگردان وتهیه کننده سینما و تلویزیون در گفت و گو با خبرنگار فرهنگی سایت خبری گفت: پس از فوت مرحوم سلحشور و اینکه وی نتوانست فیلمنامه موسی را خود کارگردانی کند قرار بر این شد که کارگردانی این کار را خودم بر عهده بگیرم به طوری که بعد از ارائه فیلمنامه به سیما و  بعد از ۵۰ جلسه بحث و گفتگو به چنین نتیجه ای رسیدیم البته  این کار مشروط به این بود که کسی که توانایی چنین کاری  را داشته باشد و  با همان سبک و ادبیات مرحوم سلحشور پروژه موسی را دنبال کند،  انجام دهد و در این میان باید کار به گونه ای پیش برود که فیلمنامه تغییر چندانی نداشته باشد ومیراث مرحوم” سلحشور” درفیلمنامه حضرت موسی(ع) باقی بماند.

وی افزود: برای کارگردانی این کار خودم هم اعلام آمادگی کردم این را هم باید بگویم که پیش از این قرار بود به عنوان تهیه کننده در پروژه موسی حضور داشته باشم ذکر این نکته هم خالی از لطف نیست که بگویم درمن  دو پروژه “مردان آنجلس” و “حضرت یوسف”به عنوان مشاوراصلی در کنار مرحوم سلحشور بودم و به نظرم توانایی انجام پروژه موسی را دارم. در این پروژه نیز ما باید از مشاوران بزرگ و عزیزانی در حوزه های مختلف به لحاظ نظری، مفهومی و تولید استفاده کنیم.

شورجه عنوان کرد: با توجه به اینکه پروژه موسی(ع) یک فیلم پرهزینه  و نیازمند بودجه زیادی است با تأکید مرحوم سلحشور قرار شد احمد میرعلایی به عنوان تهیه کننده در این اثر حضور داشته باشد که در سیمای جمهوری اسلامی ایران هم درحال بررسی و بستن قرار داد با وی هستند.

کارگردان “سی و سه روز” با اشاره به تأمین اعتبار پروژه موسی تصریح کرد: تأمین اعتبار پروژه موسی به دلیل نیاز به حجم بالای بودجه قاعدتاَ از عهده سیمای جمهوری اسلامی ایران برنمی آید مگر اینکه بودجه خاص و ویژه ای از طرف مجلس و دولت درنظر گرفته شود. در همین رابطه باید بگویم طبق آخرین صحبت هایی که کردیم قرار است  نهادها و ارگان های کشوری  منابع مالی پروژه را تأمین کنند این نهاد ها درحال رایزنی با مدیران اداری و مالی و محمد سرافراز رئیس رسانه ملی هستند که هر دو طرف از این ماجرا منتفع شوند. البته ما به دنبال جذب سرمایه دربخش خصوصی در داخل و خارج از کشور هستیم و بخشی از هزینه ها را از همین طریق تأمین می کنیم. با برخی در خارج از کشور هم صحبت کرده ایم و به نتایجی رسیده ایم اما به دلیل اینکه قطعی نشده نمی توانیم نامی ببریم.

شورجه ادامه داد: پروژه موسی نیاز به اهتمام ویژه ارگان های ذیربط در تولید آثار دارد که هر کدام به نوعی بتوانند در این پروژه ملی، جهانی واستراتژیک شرکت کنند. انجام این کار هم نیازمند یک حرکت جهادی، مالی و خاص است که قطع به یقین اثرات زیادی در سرتاسر جهان خواهد داشت.

 کارگردان”یاس های پنهان” ادامه داد: برای بازیگر نقش موسی درنظر داریم از یک چهره جدید و ناشناس  استفاده کنیم که در عین ناشناس بودن توانمند هم باشد.

وی با اشاره به هفته هنر انقلاب و بیست و سومین سالگرد شهادت مرتضی آوینی تصریح کرد: من با شهید آوینی رابطه چندانی نداشتم اما بعد از مطالعه آثار او متوجه شدم که آوینی در حوزه قلم، نظر، سینما و هنر تأثیر زیادی داشته به طوری که نظریه های او با آرمان های انقلاب و دیدگاه های مقام معظم رهبری همسو بوده است. او هنر و هنرمند اسلامی را تبیین کرد. این راهم باید  بگویم آوینی یک روشنفکر واقعی بود که هیچ جریان و خط و جناحی نتوانست او را به سمت خود بکشد زیرا وی در خط ولایت بود به طوری که درآخر هم هنگام ساخت مستند خود در جبهه های جنگ به شهادت رسید.

وی با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری در نوروز ۹۵ عنوان کرد: درفرهنگ و هنر  مانند بخش های سیاسی گرایشات مختلفی وجود دارد برخی اتصال به غرب دارند که به جبهه روشنفکری لقب دارند آنها آثایر که مورد توجه غربی ها باشد تولید می کنند البته این آثار باعث عزت ، افتخار و شکوه و جلال ایرانی نمی شود بلکه  ایرانی ناتوان، مأیوس و ناکارآمد در اداره کشور را به نمایش می گذارند. در مقابل این گرایش جبهه فرهنگی انقلاب قرار دارد که زیر بار نمایش نا امیدی، یأس و ناکارامدی  حاکمیت نمی رود وکارهایی را به نمایش می گذارد که باعث سربلندی ایران است. موضوعاتی همچون مباحث دینی و دفاع مقدسی را به تصویر می کشد این جبهه نگاهی به درون و جامعه ایرانی دارد البته منکر کمبودها هم نیستند بلکه واقع بینانه برخورد می کنند و کمبودها را علمی برای دشمن نمی کنند. در توضیح این مطلب باید بگویم که این دو جبهه از سال ۶۰ شروع به فعالیت کردند.

کارگردان”عبور از خط سرخ”  تصریح کرد: به نظر من باید از نیروهای انقلابی هم استفاده کرد اما متأسفانه جریان های سیاسی بیش از اندازه در عرصه هنر تأثیرگذار هستند به طوری که جبهه هنرمندان چپ را به عرش اعلا می رسانند و در همه محافل و مجالس از آنها استفاده می کنند که این موضوع  آفت و آسیب جدی به بدنه انقلاب است به نظرم باید مسئولان این جناح بندی ها و گروه بندی ها را تلطیف تر کنند.

شورجه ادامه داد: در دوره قبل هم فرهادی ها و هم بهمنی ها توأمان کار می کردند اما در این دوره برخی کاملا منزوی هستند به طوری که نگاه قشری و سیاسی این جبهه را به خاک سیاه می نشاند.

وی خاطر نشان کرد: باید تعادل و تعامل حاکم باشد و به توصیه های مقام معظم رهبری توجه شود.

انتهای پیام/

می فایل