اخبار مهم
Home / فرهنگی / توسعه کشور بدون رعایت اخلاق مهندسی ممکن نیست
389439_851.jpg

توسعه کشور بدون رعایت اخلاق مهندسی ممکن نیست

به گزارش گروه فرهنگی سایت خبری، برنامه “گفت و گوی فرهنگی” با موضوع اخلاق مهندسی و مهندسی اخلاق، با حضور سید محمود فاطمی عضو هیأت علمی دانشگاه، هومن مشعشعی کارشناس مسکن و جابر نصیری نایب رئیس هیأت رئیسه شورای مرکزی شهر روی آنتن شبکه گفت و گو رفت. 

در ابتدای برنامه محمود فاطمی درباره وجوه اخلاق در فرآیند مهندسی گفت: هدف و رسالت مهندسی، تأمین رفاه و آسایش برای بشر است و از طرف دیگر اخلاق شامل صفات خوب یا بد می شود. منظور ما بررسی ویژگی های اخلاقی در حرفه مهندسی است. در دین اسلام حضرت محمد(ص) مهمترین مسأله در مبعوث شدن خود را تکمیل مکارم اخلاقی بیان می کنند. خداوند در سوره اعراف آیه ۹۶ می فرماید:«اگر اهل آبادی ها ایمان می آوردند، برکات آسمان و زمین را بر آن ها می گشودیم.» در بخشی دیگر در سوره شورا آیه ۳۰ خداوند می فرماید:«هر مصیبتی که به شما برسد، به سبب کارهایی است که شما انجام داده اید.»

فاطمی با بیان اینکه در زمینه مهندسی در قرن ۲۰ و ۲۱ پیشرفت قابل توجهی داشتیم، افزود: همزمان با دسترسی به فناوری های پیشرفته، تبعات و پیامدهایی برای انسان به وجود آمد که باید همراه با اخلاق باشد. اگر پیشرفت ها همراه با رفاه و آسایش به مسائل اخلاقی نپردازد، بشر به خطر می افتد. در کنار سلاح های سردوگرم برای جنگ، همیشه راه هایی برای گفت و گو و مصالحه وجود دارد. 

عضو هیأت علمی دانشگاه عنوان کرد: برخی از علما و محققان، اخلاق مهندسی را نشانه شاد بودن جامعه می دانند. پیشرفت های مادی بشر به دلیل فعالیت های مهندسی است و شکوفایی انسانیت در گرو رعایت نکات اخلاقی و شناخت خود است. 

نصیری در ادامه این بحث بیان کرد: امروز در عصر صنعت، اخلاق تبدیل به قانون می شود. اخلاق مهندسی را می توانیم به دو دسته فردی و اجتماعی تقسیم کنیم. اخلاق فردی شامل تجربیات بشر در موضوعات مختلف تبدیل به قانون می شود. ما در ایران این اخلاق را به صورت بومی تدوین  می کنیم که نام «مسئولیت مدنی» را به خود می گیرد. اگر در جامعه ای مسئولیت مدنی رعایت شود، انسان ها به صورت ریشه ای شاد و خوشحال می شوند. 

مشعشعی در ادامه یادآور شد: مقررات ملی و مباحث حقوقی کف انتظارات اجتماعی است و بحث اخلاق مهندسی پیچیدگی های ذاتی دارد و وزارت مسکن مرامنامه ای برای شئون اخلاق مهندسی منتشر کرده است. 

وی با بیان اینکه اخلاق مهندسی قابل تفکیک به دو بخش است، توضیح داد: یکی از آن ها مسئولیت ها و حقوقی است که مهندسان باید رعایت کنند و بیشتر به دیگران مربوط می شود و بخش دوم مربوط به ایده آل های مطلوب شخصی و اخلاق حسنه می شود.  

 وی گفت: ما در تمام زمینه ها مشکلات مربوط به اخلاق داریم و توسعه کشور بدون رعایت اخلاق مهندسی امکان پذیر نیست. مهم این است که عوامل تخلفات را مستندسازی نمی کنند و مسئولان نیز توجهی به این مسأله ندارند.

فایل صوتی برنامه “گفت و گوی فرهنگی” از سایت شبکه قابل دریافت است.

انتهای پیام/
 

می فایل