اخبار مهم
Home / اجتماعی / توسعه همکاریهای پژوهشی و موزه ای بین سازمان میراث فرهنگی و موزه لوور
473872_741.jpg

توسعه همکاریهای پژوهشی و موزه ای بین سازمان میراث فرهنگی و موزه لوور

به گزارش گوه جامعه سایت خبری، مسعود سلطانی فر معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در دیدار با جان لوک مارتینس رئیس موزه لوور که به همراه هیات هفت نفره کارشناسی به ایران سفر کرده است، نسبت به توسعه همکاری ها در بخشهای موزه ای و پژوهشی ابراز امیدواری کرد.
 
معاون رئیس جمهور تصریح کرد: در فضای سیاسی جدید که پس از توافق  ایران و ۱+۵ به وجود آمده است و همچنین لغو تحریم های ناعادلانه، امیدواریم مجموعه فعالیتهای فرهنگی، پژوهشی، تحقیقاتی و باستان شناسی ایران با سایر کشورها از جمله کشور فرانسه و به ویژه موزه لوور، گسترش یابد.
 
سلطانی فر با تاکید بر اینکه همکاری در زمینه فعالیتهای باستان شناسی یکی از زمینه های مناسب برای تبادل تجربیات بین موزه لوور و سازمان میراث فرهنگی است، اضافه کرد: ایران با دارا بودن سابقه تاریخی ۱۰-۱۱ هزار ساله، دارای محوطه ها، مکانها و بناهای تاریخی بسیار ارزشمندی است که بخش قابل توجهی از این داشته های فرهنگی به کار باستان شناسی نیاز دارند.
 
رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با اشاره به اقدامات و برنامه‌های این سازمان در بخش میراث فرهنگی و توسعه موزه ها، یادآور شد: با گسترش موزه ملی ایران در حال حاضر فضا و شرایط بهتری برای استفاده بازدیدکنندگان از این مجموعه ارزشمند فراهم شده است، این در حالی است که استفاده از فضاهای جنبی موزه ملی ایران و توسعه فضای این موزه در سالهای آتی نیز در دستور کار سازمان میراث فرهنگی است.
 
وی افزود: با توجه به برگزاری موفق نمایشگاههای مشترک بین ایران و بسیاری از کشورها و علاقه مندی فرانسوی ها به شناخت فرهنگ ایران، برگزاری چنین نمایشگاههایی بدون شک با استقبال خوبی مواجه خواهد شد.
 
در ادامه این دیدار جان لوک مارتینس رئیس موزه لوور با بیان اینکه، فرانسوی ها به شدت به فرهنگ ایران علاقه مند هستند، تاکید کرد: برگزاری نمایشگاههایی از آثار دو کشور در ایران و فرانسه می تواند به عنوان یکی از زمینه های مهم همکاری مورد توجه قرار گیرد.
 
وی با اشاره به اینکه تبادل کارشناسان در حوزه موزه و باستان شناسی از دیگر موضوعات همکاری بین موزه لوور و سازمان میراث فرهنگی است، یادآور شد: بسیاری از پژوهشگران فرانسوی در فضای جدید امروز ایران و لغو تحریم ها در آستانه سفر به ایران هستند.
 
رئیس موزه لوور با ابراز خرسندی از سفر به ایران و بازدید از استان اصفهان، افزود: بازدید از شهرهای بزرگ و زیبای شیراز و یزد و سایر شهرهای ایران، بهانه ای بسیار خوب برای سفر مجدد من به این کشور است.  
 
گفتنی است، جان لوک مارتینس رئیس موزه لوور با هیات ۷ نفره همراه از امروز شنبه ۲۱ فروردین ماه به مدت ۴روز در ایران است.
 
یادآور می شود در ادامه این دیدار، سید محمد بهشتی رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و همچنین محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی، نسبت به توسعه همکاری های پژوهشی، موزه ای، تحقیقاتی بین موزه لوور و سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ابراز امیدواری کردند.
انتهای پیام/

می فایل