اخبار مهم
Home / سیاسی / تفکرات فرهنگی امام باقر(ع) باید برای همه تبیین شود
472936_504.jpg

تفکرات فرهنگی امام باقر(ع) باید برای همه تبیین شود

به گزارش گروه سیاسی سایت خبری، آیت‌الله محمد امامی کاشانی در آیین شب ولادت امام محمدباقر (ع) در مشهد اردهال کاشان با بیان اینکه امام باقر(ع) تفکری فرهنگی داشت و با تفکر فرهنگی جهان اسلام را مشاهده می‌کرد اظهار داشت: امام باقر(ع) به این دلیل به باقرالعلوم معروف بودند که باقر به معنای شکافنده است که قبل از ولادت رسول اکرم(ص) این لقب را به امام محمدباقر(ع) دادند.

وی افزود: اوضاعی که از زمان امیرالمؤمنین(ع) تا امام سجاد(ع) به وجود آمد و اینکه معارف اهل‌بیت(ع) به‌خوبی بیان شود، جلوگیری و مقابله می‌کردند، مقابله‌هایی بود که از یهود و نصارا حمایت می‌کردند و این دو حکومت علیه اسلام بسیج شده بودند.

عضو مجلس خبرگان رهبری گفت: یکی از راویان خاص امام باقر(ع) به امام صادق(ع) نقل کرد که من نشسته بودم در کنار امام باقر(ع) و ایشان به‌صورت دو زانو در برابر کعبه نشسته و چشم خود را به کعبه می‌دوزند، راوی صحنه را مشاهده می‌کند و امام باقر(ع) در این زمان می‌فرمایند نگاه به کعبه عبادت است.

آیت‌الله امامی کاشانی گفت: عاصم بن عمر یکی از شیعیان آن زمان به امام باقر(ع) گفت یکی از افرادی که مسیحی بوده و اکنون مسلمان شده است گفته کعبه هر روز صبح در برابر بیت‌المقدس سجده می‌کند به این دلیل که بیت‌المقدس قبله‌گاه مسلمین بوده است و این عظمت بیت‌المقدس را نشان می‌دهد.

وی در ادامه گفت: امام باقر (ع) از عاصم بن عمر می‌پرسند که آیا تو این گفته تازه‌ مسلمان شده را قبول داری؟ عاصم بن عمر می‌گوید بلی، امام باقر(ع) می‌فرمایند پس هر دوی شما دروغ می‌گویید زیرا مگر می‌شود قبله‌گاه مسلمانان در برابر قبله‌گاه مسیحیان سجده کند، همچنین آن‌ها می‌خواستند اسلام را به مسیحیت بازگردانند.

امام‌جمعه موقت تهران گفت: خداوند بقعه‌ای درون زمین محبوب‌تر از کعبه خلق نکرده است، امام محمدباقر(ع) به کعبه اشاره کردند و فرمودند خدا برای کعبه این‌چنین مقرر کرده که چهار ماه در سال شهر حرام است این ۴ ماه بسیار عظمت دارد و در این چند ماه جنگ حرام است.

وی تصریح کرد: در زمان جاهلیت هم در این چهار ماه جنگ حرام بوده و بنیان‌گذار این سنت ابراهیم خلیل و اسماعیل بوده است، در آن زمان جاهلیت نتوانستند این سنت را بشکنند زیرا اجداد پیامبر(ص) و بنی‌هاشم اجازه نمی‌دانند این سنت در آن زمان شکسته شود.

آیت‌الله امامی کاشانی گفت: بر اساس سنتی که ابراهیم و اسماعیل در زمان جاهلیت بناکرده بودند حج و عمره خانه خدا مورد تشویق بوده است، سه ماه ذی‌القعده، ذی‌الحجه، محرم و ماه رجب که ماه خودسازی و باارزش است از ماه‌های حرام هستند.

وی با بیان دعای حضرت ولی‌عصر(عج) در ماه رجب گفت: امام زمان در ماه رجب هر روز دعا می‌کنند که خدایا توبه مرا بپذیر و از تو می‌خواهم که بازگشتم را به خودت بازگشت خوبی قرار دهی و من آن‌چنان باشم که تو می‌خواهی تا زمانی که من به‌سوی قبر بروم.

امام‌جمعه موقت تهران خاطرنشان کرد: خداوند ۱۲۰ رحمت درون کعبه قرار داده است که شامل، ۶۰ رحمت برای طواف کننده، ۴۰ رحمت برای نمازگزار، ۲۰ رحمت برای نگاه‌کننده به کعبه از رحمت‌های درون کعبه است و برای کسی که این کارها را انجام دهد، ثواب این‌چنینی به ثبت می‌رسد.

انتهای پیام/

می فایل