اخبار مهم
Home / سلامت / ترمیم پرده بکارت به چه صورت انجام می شود؟
44000_607.jpg

ترمیم پرده بکارت به چه صورت انجام می شود؟


پرده بکارت و عوامل پارگی آن

پرده بکارت یا hymen برگرفته از نام الهه عروسی در فرهنگ یونان باستان است. در زبان فارسی بكارت به مفهوم دوشیزه بودن، دختری و تازگی استفاده می‌شود. پرده یک رینگ مخاطی ضخیم یا ظریف گرداگرد دهانه ورودی واژن می‌باشد. این پرده یک غشاء نسبتا نازک و لاستیکی کشش‌دار است. انواع پرده بکارت شامل پرده بکارت حلقوی، مشبک، دندانه دار و… می‌شود که هر کدام اگر در معرض آسیب‌هایی قرار گیرند دچار پارگی خواهند شد. از جمله عوامل مهم در پارگی پرده بکارت می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.
  • ورزش‌های سنگین از جمله ژیمناستیک اسب سواری وکاراته
  • انجام نزدیکی و مقاربت و دخول الت مردانه 
  • عمل خود ارضایی دختران اگر همراه با داخل کردن یک جسم خارجی به درون واژن باشد می‌تواند سبب پارگی پرده می‌شود.
  • عده ای نیز بطور مادر زادی با مشکل عدم وجود پرده  مواجه هستند.
  • با احتمال کمتری تصادف نیز می‌تواند سبب پارگی پرده  شود.
  • جراحی‌های لگنی وخیم

راه‌های ترمیم پرده بکارت

این جراحی به روشهای لیزری، رادیوسرجریکال تکنیک و یا با چاقوی جراحی صورت می‌گیرد. جدیدترین روش‌هایی که برای ترمیم پرده بکارت صورت می‌گیرد به شرح زیر است

ترمیم پرده با استفاده از شیاف (داروی معجزه آفرین)
به این شیاف در انگلیسی‌ یا plastic membrane می‌‌گویند که پوست پلاستیکی معنا می‌‌دهد یا vaginal suppository که معنای آن شیاف واژن است. بیشترین مشتری‌های این پوست مصنوعی در کشورهای اروپای زنان مهاجر از کشور‌های اسلامی هستند. کافی است زنانی که اصطلاحا پرده بکارت خود را از دست داده اند، نیم ساعت قبل از رابطه جنسی در شب عروسی، این دارو را به صورت شیاف استعمال کنند تا اثرات معجزه آفرین آن را ببینند. این شیاف، در دمای درونی بدن، پوسته ژلاتینی خود را پاره می کند و محتوی آن به صورت مایع قرمز رنگی از واژن خارج می شود.

روش ترميم بكارت alloplant
این روش ترمیم پرده کاملا موقتی است که ۱هفته قبل از ازدواج صورت می‌گیرد

روش ترميم بكارت STID
جدیدترین متد ترمیم  بکارت روش STID می‌باشد که روش بخیه سه لایه‌ای لبه‌های بکارت است. (بخیه سه stratums سراسر introitus)

ترمیم پرده بکارت – دوختن پرده بکارت

هایمنوپلاستی یا عمل ترمیم بکارت

ترمیم پرده بکارت با استفاده از بافت مجاوربه همان جایی که پرده بکارت اصلی بوده است را هایمنوپلاستی گویند. هایمنوپلاستی را می توان هر زمان پس ازپارگی  پرده بکارت انجام داد. به طور معمول عمل ترمیم پرده بکارت یا هایمنوپلاستی می‌توان به صورت سرپایی  تحت بی حسی موضعی با برخی از آرام بخش‌ها انجام داد. این روش حدود یک ساعت طول کشیده و بیمار می تواند در روز بعد از عمل جراحی به کار خود برگردد. پرده بکارت درزمانی در حدود شش هفته بهبود می‌یابد.
هایمنوپلاستی باید توسط یک جراح با تجربه و خبره انجام گیرد. ترمیم پرده بکارت یک عمل جراحی ظریف و بسیار شخصی است و می‌بایست با جراح قبل از عمل به‌طور کامل در مورد چگونگی جراحی بحث و صحبت کنید. همچنین باید با جراح احساس راحتی داشته و در مورد دلایل خود، ترس ها و امیدهای مربوط به بازسازی پرده بکارت مشورت کنید. برخی از زنان ترکیبی از  این نوع جراحی با دیگرعمل جراحی واژن و یا لبیا را همزمان انجام می‌دهند. ترمیم به شکل طبیعی رخ نمی دهد. پرده بکارت دارای لایه ای است که می تواند جابجا شده و  به بخشی از قسمتی که پاره شده بخیه بخورد در نتیجه شبیه به یک حلقه کوچک شود و سپس این دو با یکدیگر به ناحیه تحتانی پیوند داده می شود تا مانند پرده بکارت اصلی بنظر آید. سوراخ آن به اندازه کافی کوچک است تا در شب زفاف پاره شده و خونریزی کند . گاهی پوشش لب واژن ممکن است برای ایجاد پرده بکارت جدید مورد استفاده قرار گیرد .این قطعه از پوست شامل شبکه ای از رگ‌ها است و با ساخت پرده بکارت نو و بعد از مقاربت به اندازه کافی خونریزی می‌کند. برای عمل ترمیم پرده بکارت، ممکن است بیهوشی موضعی یا عمومی سبک جهت عدم احساس درد تجویز شود

عوارض عمل ترمیم پرده بکارت

امکان از دست دادن حس در ناحیه عمل و عفونت وجود دارد. عمل ترمیم پرده بکارت در اکثر موارد با استفاده از نخ بخیه نازک و قابل جذب و دوختن غشاء پوستی پرده در قسمت آسیب دیده صورت می‌گیرد و در مواردی برای تقلید خونریزی از کپسول های ژلاتینی حاوی خون مصنوعی استفاده می‌شود و در کل دخول آلت تناسلی مرد با پاره شدن پرده دوخته شده همراه با درد و خونریزی خواهد بود. در مجموع بعد از جراحی ناحیه عمل شده متورم می‌شود و ناراحتی و درد به مرور کاهش خواهد یافت . با توجه به نوع جراحی توصیه می‌شود که فرد به مدت ۳ تا ۶ ماه از رابطه جنسی خودداری کند تا ناحیه مربوط به جراحی به‌طور کامل بهبود یابد.

معاینه بکارت توسط خود شخص

اغلب زنان به دلیل خصوصیات روانی تمایلی به مراجعه به پزشک متخصص برای معاینه پرده بکارت خود ندارند و این در بسیاری از موارد موجب افسردگی و ناراحتی های روحی در آنها می گردد.پرده بکارت به شکلی است که خود شخص به تنهایی قادر به معاینه این عضو از ناحیه تناسلی خود نیست و اگر ناشیانه این عمل انجام گیرد موجب صدمه زدن به آن خواهد شد بنابراین اکیدا توصیه می‌شود که برای معاینه پرده بکارت خود حتما به پزشک متخصص زنان مراجعه شود. برای معاینه پرده بکارت بایستی لب های خارجی فرج را کاملا با انگشت شست و اشاره باز کرده و با استفاده از آینه پرده را معاینه شود.همچنین می‌توانید با استفاده از یک چراغ قوه نور را به آینه تابانده تا نور به داخل واژن منعکس شود و آن را معاینه کنید.

ترمیم پرده بکارت از منظر شرع و قانون

مقام معظم رهبری: جایز نیست.
آيت الله العظمى سيستانى: این عمل جراحی حرام است چون مستلزم نگاه به عورت و احیانا لمس آن است. و همچنین فریب دادن و معرفی خود به خواستگار به عنوان باکره جايز نيست.
آيت الله العظمی مکارم شيرازی: در مورد ترمیم در صورتي که واقعاً ضرورتي براي اين کار احساس شود، جراحي فوق شرعاً اشکالي ندارد. و بر دختر لازم نيست وضع خود را به شوهر بگويد، اما اگر بعداً بر شوهر ثابت شد که دختر باکره نيست، حق فسخ نکاح را دارد.
آیت الله وحید خراسانی: اگر می خواهند به عنوان دختر بکر با او ازدواج نمایند باید اطلاع دهد که بکر نیست و انجام کاری که متوقف بر عمل حرامی (مثل لمس یا نظر به عورت توسط غیر همسر) است ارتکاب آن کار حرام است.
آیت الله فاضل لنکرانی: اگر برای حیثیت وابروی خود نیاز به ترمیم پرده بکارت دارد اشکال ندارد و درصورت امکان باید حتما به پزشک زن برای ترمیم پرده بکارت مراجعه کند. راست گفتن واجب نیست و می تواند حقیقت را نگوید و اگر ترمیم بکارت کند می تواند بگوید باکره هستم. ودرجایی که راست گفتن برایش ضرر داشته باشد می تواند سخن دو پهلو بگوید که شنونده از آن چيزى مى‏فهمد و گوينده از آن چيز ديگرى را اراده مى‏كند که به اصطلاح توریه گفته می‌شود و از گفتن حقیقت امتناع کند. بر دختر گفتن ترمیم بکارت واجب نیست بلکه اگر سبب به هم خوردن زندگی می شود و یا مفسده دیگری برایش ایجاد می کند نباید به شوهر چیزی بگوید منتها باید صداقت و پاکی خود را باشوهر حفظ کند و با خوب شوهر داری کردن و اخلاق نیکو؛ کار خود را برای شوهر جبران کند.
آیت الله نوری همدانی: در فرض سوال نگاه به عورت یا لمس ان برای ترمیم پرده بکارت حرام است. در صورت پرسش لازم است حقیقت را بگوید و چنانچه بکارت در عقد شرط شود و بعداً خلاف ان ثابت شود مرد حق فسخ عقد را دارد.
در قانون اساسي هيچ تصريحي بر قانوني يا غير قانوني بودن اين عمل وجود ندارد، اما برخي از متخصصين پزشكي قانوني مي گويند بر اساس ماده ۶۴۷ قانون مجازات اسلامي، مي‌توان آن را تدليس در ازدواج دانست و براي زن مذكور حكم قضايي زندان صادر كرد و بر اساس ماده ۵۵۴ قانون مجازات اسلامي، مي توان براي پزشك مربوطه نيز حكم قضايي زندان صادر نمود.
گردآوری: مجله اینترنتی infdqa

می فایل