اخبار مهم
Home / اجتماعی / تحقق اقتصاد مقاومتی با استفاده از تمام ظرفیتها ممکن می‌شود
390276_653.jpg

تحقق اقتصاد مقاومتی با استفاده از تمام ظرفیتها ممکن می‌شود

به گزارش گروه جامعه سایت خبری، مسعود سلطانی‌فر  عصر روز سه شنبه ۴ اسفند ماه در پنل فرهنگ و هنر، ورزش و جوانان، میراث فرهنگی و گردشگری برنامه ششم توسعه در مرکز اجلاس سران ، اهم برنامه‌های شورای میراث فرهنگی و گردشگری را برای این برنامه ۵ ساله شرح داد.

وی عنوان کرد: برای اولین بار در برنامه توسعه، میراث فرهنگی و گردشگری صاحب یک کارگروه مستقل شده است و برای همین جایگاه خطیر، توان خود را به کار بستیم تا از تمامی ظرفیت این کارگروه در تحقق اقتصاد مقاومتی بهره گیریم.

سلطانی فر افزود: یکی از محسنات برنامه ششم توسعه که مورد تاکید رئیس جمهوری هم هست این بود که این برنامه مانند سابق نیست که هر دستگاه دولتی ۲ یا ۳ بند مرتبط در آن داشته باشد، بلکه تمام مسائل از جمله وضعیت موجود تا رسیدن به وضعیت موعود، در آن تبیین شده و هرساله روند و سرعت کار، قابل ارزیابی و بررسی است و ضعف و قوت برنامه در حین اجرا قابل احصاء و شمارش است.

وی اظهار کرد: اگر می خواهیم بدانیم در ۵ سال آینده چه باید کرد، باید نگاهی به وضعیت فعلی بیاندازیم. در سال ۲۰۱۴ میلادی در گردشگری حدود یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون گردشگر خارجی بین کشورها جا به جا شده اند که درآمدی معادل ۱۴۷۶ میلیارد دلار را نصیب کشورهای مختلف کرده است.

وی ادامه داد: سهم ایران حدود ۵ میلیون گردشگر بوده است و درآمد حاصله از آن نیز براساس محاسبات بانک مرکزی بین ۷ تا ۷٫۵ میلیارد دلار محاسبه شده، این در شرایطی است که ما حدود ۷ میلیون گردشگر خروجی از کشور داشته ایم و تراز ورود و خروج گردشگری ما به ضرر ما و منفی بوده است. باید بتوانیم در برنامه ششم توسعه این روند را به نفع خودمان تغییر دهیم.

وی افزود: در برنامه ششم توسعه بندهای ۵۰ و ۵۱ متوجه سازمان میراث فرهنگی است که یکی شامل بیانات مقام معظم رهبری درباره افزایش ۵ برابری گردشگر خارجی به کشور است و دیگری به توسعه صنایع دستی اختصاص دارد.

معاون رئیس جمهوری تاکید کرد: بخش اعظم گردشگران ما در سال قبل، زیارتی بوده اند و بخش دوم به گردشگران فرهنگی و تاریخی اختصاص داشته است و بیشتر گردشگران متعلق به آسیای میانه بوده اند. طبیعت گردی و گردشگری سلامت در رتبه های بعد قرار دارند که در تلاش هستیم با توسعه زیرساخت ها ان ها را هم توسعه ببخشیم.

وی تصریح کرد: برای رشد گردشگری صدور ویزا را با همکاری وزارت خارجه تسهیل کردیم و ویزای فرودگاهی را برای اتباع ۱۹۰ کشور دنیا به یک ماه رسانده ایم ضمن اینکه قدم های مثبتی برای صدور ویزای الکترونیک، توسعه ناوگان حمل و نقل هوایی، ریلی و غیره و تاسیس و راه اندازی موزه های جدید داشته ایم.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به امکانات و مهارت هایی که میان مردم ایران وجود دارد، شرایطی به وجود آمده که در تولید صنایع دستی جزء سه قدرت بزرگ دنیا در کنار چین و هند باشیم و درصدد هستیم.

رئیس سازمان میراث فرهنگی یادآور شد: ظرفیت‌سازی جدید فروش و بازرگانی در حوزه صنایع دستی و راه اندازی مجدد ۲ هزار کارگاه تعطیل و رساندن تعداد فروشگاه های اینترنتی محصولات صنایع دستی از صفر به ۱۷۱ فروشگاه، از مهمترین اقدامات ما برای توسعه این صنعت بوده است.

در این کارگاه حسام‌الدین آشنا مشاور فرهنگی و رسانه‌ای رئیس جمهوری، محمود گودرزی وزیر ورزش و جوانان، شهیندخت مولاوردی معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری و علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی حضور داشتند.

انتهای پیام/

می فایل