اخبار مهم
Home / سیاسی / تاكيد سركنسول افغانستان بر رفع موانع توسعه مناسبات با ايران
483242_820.jpg

تاكيد سركنسول افغانستان بر رفع موانع توسعه مناسبات با ايران

به گزارش گروه سیاسی سایت خبری، سيدنورالله راغي در ديدار هيات تجاري، اقتصادي هرات افغانستان با فعالان اقتصادي خراسان رضوي افزود: موقعيت راهبردي دو كشور و منابع فراوان ايران و افغانستان مي تواند پايه اي براي توسعه مناسبات دوجانبه و نيز منطقه اي و بين المللي باشد.
وي افزود: ظرفيت هاي بسيار زيادي در هر دو طرف وجود دارد و دو كشور علاقه مند به توسعه و افزايش سطح مناسبات هستند در عين آن كه سلسله ظرفيت هاي ديگري در دوكشور وجود دارد كه تا امروز به فعل درنيامده است.

وي با تاكيد بر شناسايي و استفاده از اين ظرفيت ها در توسعه مناسبات دو كشور گفت: موقعيت جغرافيايي راهبردي دو كشور مي تواند زمينه خوبي براي همكاري دوجانبه و سرمايه گذاري و داد و ستد مشترك و بسيار سودآور براي دوطرف باشد.

وي افزود: اين موقعيت راهبردي مي تواند به عنوان مبنايي براي فعاليت و همكاري مشترك دو كشور براي ارتقاي مبادلات در سطح بين المللي و منطقه اي مورد بهره برداري قرار گيرد.

راغي با اشاره به منابع فراوان خدادادي دو كشور، كه بندرت كشوري از تمامي اين نعمات و ظرفيت ها برخوردار است، اظهار كرد: اين منابع مي تواند به صورت متقابل استفاده شود و كاستي ها و كمبودهاي يكديگر را تامين كنيم.

وي ادامه داد: ايران منابعي چون نفت وگاز و پتروشيمي دارد كه افغانستان به آن نيازمند است و در مقابل افغانستان هم كشوري كشاورزي و داراي منابع و آبهاي فراوان است كه اين خود فرصتي براي توليد فراسرزميني ايران باشد كه بخشي از نياز كشاورزي خود را از اين منطقه تامين كند.

وي تجربه و فناوري هاي استخراج و اكتشاف معدني و خدمات فني و مهندسي خوب ايران را از ديگر محورهاي همكاري مشترك دانست و گفت: به اين منظور كنسولگري افغانستان تمام تلاش خود را براي تسهيل شرايط فعاليت تجار و سرمايه گذاران ايراني و افغاني و رفع مسائل و موانع مسير توسعه مناسبات دو كشور انجام مي دهد همان گونه كه تمركز دولت هم بر اين قرار گرفته است.

سركنسول افغانستان در مشهد افزود: ما علاقه مند به هماهنگي هاي بيشتر بين بخش هاي سياسي دو كشور و كنسولگري ها در راستاي توسعه سطح مناسبات تجاري و اقتصادي دوجانبه هستيم.

بر اساس آمارها، جمهوري اسلامي ايران بيشترين حجم مبادلات تجاري و اقتصادي با افغانستان را دارد و حجم صادرات به اين كشور به حدود سه ميليارد دلار در سال مي رسد.

انتهای پیام/

می فایل