اخبار مهم
Home / فرهنگی / بزرگترین ناآرامی اعتراض آمیز در انگلیس در مستند «شورش در تاتنهام»
374158_586.jpg

بزرگترین ناآرامی اعتراض آمیز در انگلیس در مستند «شورش در تاتنهام»

به گزارش گروه فرهنگی سایت خبری، برنامه «دریچه» به تهیه‌کنندگی و کارگردانی زهرا کشاورزی این هفته مستند «شورش در تاتنهام» را برای پخش در نظر گرفته است.

حدود چهار سال پیش شورش‌های خشونت بار در منطقه تاتنهام در شمال لندن آغاز شد. این حوادث بزرگترین نا آرامی اعتراض آمیزی بود که مردم انگلیس در سه دهه گذشته شاهد آن بودند. حدود سه هزار نفر دستگیر شدند و پنج تن نیز جان خود را از دست دادند اما به راستی علت و ریشه این اعتراضات چه بود؟

شورشهای سال ۲۰۱۱ انگلیس سر خط خبرهای کل دنیا را به خود اختصاص داد. اولین جرقه های ناآرامی در محله فقیرنشین تاتنهام در شمال لندن اتفاق افتاد. ابتدا آشوب‌های خیابانی و شورش های مردمی به دنبال قتل یک جوان سیاه‌پوست ۲۹ ساله با نام مارک دوگان به وسیله تیراندازی توسط پلیس لندن آغاز و به تدریج به نقاط دیگر لندن و سپس کل انگلیس نیز کشیده شد.

اکنون با گذشت چهار سال از آن واقعه هنوز هم در میان حلقه های سیاسی، اجتماعی و دانشگاهی بحث در خصوص علت و عوامل بروز شورشها بسیار داغ است. در این برنامه از «دریچه» علل ریشه ای شورشهای سال ۲۰۱۱ انگلیس تحلیل و بررسی می شود.

برنامه «دریچه» با اجرای آسا اسفندریاری پنجشنبه ۲۹ بهمن ساعت ۲۳ از شبکه مستند سیما روی آنتن می رود. تکرار «دریچه» جمعه ۳۰ بهمن ساعت ۸ صبح و یکشنبه دوم اسفند ساعت ۱۵ خواهد بود.

انتهای پیام/

می فایل