اخبار مهم
Home / سلامت / بارداری هفته به هفته
43887_883.jpg

بارداری هفته به هفته


بارداری هفته به هفته: سه ماهه اول بارداری

در هفته های اول بارداری که هفته های اول تا چهارم محسوب می‌شوند، نیمی از زنان از باردرای خود بی اطلاع هستند؛ تا اینکه علائم بارداری کم کم بروز می‌کند: علائمی همچون درد و تورم در سینه‌ها، سردرد و سرگیجه، حالت تهوع و…

اگرچه غیر منطقی به نظر می‌رسد ولی هفته های بارداری قبل از لقاح در نظر گرفته می‌شود؛ زمانی که تخمک از تخمدان خارج شده و در لوله فالوپ منتظر اسپرم باقی می‌ماند. پزشکان برای تخمین زمان زایمان، اولین روز از تمام شدن پریود شما را به عنوان مبنا انتخاب می‌کنند. بنابراین اگر در فرایند باردار شدن قرار دارید، روزهای شروع و پایان عادت ماهانه خود را ثبت نمائید. با این وجود هیچ تضمینی برای مشخص کردن تاریخ دقیق زایمان وجود ندارد؛ چون بیشتر نوزادان خودشان زمان زایمان را انتخاب می‌کنند و تصمیم می‌گیرند به دنیا بیایند! ما در این مجموعه مقالات سعی داریم شما را با فرایند بارداری هفته به هفته و نکات مرتبطی که آگاهی از آن برای شما لازم و ضروری است همراهی کنیم.

در سه ماهه اول بارداری فرایند تشکیل جنین صورت می‌پذیرد؛ بدین صورت که ظرف ۱۲ تا ۲۴ ساعت تخمک آزاد شده در لوله فالوپ توسط اسپرم وارد شده بارور می‌شود و به داخل رحم می‌رود؛ رحم محیط ایده‌آلی برای رشد تخمک بارور شده می‌باشد. پس از این فرایند (لقاح) مراحل دیگری در رحم طی می‌شود تا جنین شما به یک نوزاد شگفت انگیز تبدیل شود. شما می‌توانید با مطالعع بارداری هفته به هفته با فرایند رشد جنین و تغییرات بدن خود در سه ماهه اول باردرای بیشتر آشنا شوید.هفته دوم بارداری هفته سوم بارداری
هفته چهارم بارداری هفته پنجم بارداری هفته ششم بارداری

هفته هفتم بارداری هفته هشتم بارداری هفته نهم بارداری
هفته دهم بارداری
هفته یازدهم بارداری هفته دوازدهم بارداری

سه ماهه دوم بارداری

سه ماهه دوم باردرای زمانی است که جنین شما به طور کامل شکل گرفته و به شکل یک انسان در آمده است. در این بازه زمانی سر نوزاد داخل رحم شما به شکل نامتعارفی بزرگ‌تر از بقیه‌ی اندام او هستند و اجزای صورت او قابل تشخیص می‌باشند. در این سه ماهه سیستم عصبی جنین شما رشد می‌کند و جنین هر هفته از نظر اندازه و بلوغ رشد چشمگیری می‌کند. در نیمه سه ماهه دوم بارداری خانم‌ها حرکات جنین را بیشتر حس می‌کنند و از این حرکات به وجد می‌آیند و در کل نسبت به قبل اخساس بهتری نسبت به همه چیز پیدا می‌کنند؛ به شکلی که سرگیجه و حالت تهوع به طور محسوسی کم می‌شود. در ادامه با نکات و راهنمایی‌هایی در خصوص بارداری هفته به هفته در سه ماهه دوم بارداری آشنا خواهید شد.
هفته سیزدهم بارداری هفته چهاردهم بارداری هفته پانزدهم بارداری
هفته شانزدهم بارداری
هفته هفدهم بارداری هفته هجدهم بارداری
هفته نوزدهم بارداری
هفته بیستم بارداری هفته بیست و یکم بارداری
هفته بیست و دوم بارداری

هفته بیست و سوم باردرای هفته بیست و چهارم باردرای

سه ماهه سوم بارداری

در سه ماهه سوم باردرای مغز و سیستم عصبی نوزاد شما به طور کامل شکل گرفته است؛ جنین شما لگد می‌زند و حرکت‌های خاصی انجام می‌دهد تا موقعیت مناسبی برای خود در رحم شما پیدا کند. خانم‌های باردار از انجام کوچکترین فعالیتی در این سه ماهه زود خسته می‌شوند و احساس گذر زمان برای آن‌ها رو به سختی می‌رود. جنین هنوز به طور کامل به مراقبت و حمایت مادر نیاز دارد و اگر زودتر به دنیا بیاید به مراقبت های ویژه نیاز خواهد داشت. در ادامه مطالب مرتبط با بارداری هفته به هفته خواهید آموخت که رشد جنین در دوران بارداری تا چه اندازه بر زندگی خارج از رحم کودک شما تاثیرگذار خواهد بود.
هفته بیست و پنجم بارداری هفته بیست و ششم بارداری هفته بیست و هفتم بارداری
هفته بیست و هشتم باردرای
هفته بیست و نهم بارداری هفته سی ام باردرای
هفته سی و یکم بارداری هفته سی و دوم بارداری
هفته سی و سوم بارداری
هفته سی و چهارم بارداری
هفته سی و پنجم بارداری
هفته سی و ششم بارداری

بارداری هفته به هفته: سه ماهه سوم بارداری


هفته سی و هفتم بارداری هفته سی و هشتم بارداری هفته سی و نهم بارداری
هفته چهل ام باردرای
هفته چهل و یک بارداری هفته چهل و دوم بارداری
می فایل