اخبار مهم
Home / سیاسی / ایران و قزاقستان علاقمند به همکاری در زمینه صلح و ثبات درآسیای میانه هستند
477465_423.jpg

ایران و قزاقستان علاقمند به همکاری در زمینه صلح و ثبات درآسیای میانه هستند

به گزارش گروه سیاسی سایت خبری، ابراهیم رحیم‌پور افزود: سفر آقای نورسلطان نظربایف به تهران در پاسخ به سفر روحانی رییس‌جمهوری ایران به قزاقستان در سال گذشته صورت می گیرد.
 
قبل از این هم آقای نظربایف برای افتتاح راه آهن قزاقستان- ترکمنستان و ایران به کشور ما آمده بود که نشان از روابط پیوسته بین این دو کشور دارد.

نورسلطان نظربایف رییس جمهوری قزاقستان امروز(دوشنبه)در راس یک هیات بلندپایه اقتصادی و سیاسی و در سفری دو روز به تهران می آید.

رحیم‌پور در باره اهمیت این سفر دردوران پس از توافق هسته ای بین ایران و ۱+۵ افزود: سفرهای پس از برجام متفاوت از قبل است وابعاد اقتصادی این سفرها نمود بیشتری دارد، ضمن اینکه این سفر قبل از کنفرانس اسلامی استانبول هم انجام می شود که بین دو کشور هماهنگی هایی در این رابطه انجام می‌شود.

نشست سران سازمان کنفرانس اسلامی در استانبول اواخر هفته جاری برگزار می شود، نشست کارشناسان این سازمان آغاز شده است.

معاون آسیا – اقیانوسیه وزیر امورخارجه اضافه کرد: ایران و قزاقستان اسنادی را برای امضای روسای جمهوری دو کشور آماده کرده اند که این اسناد در بهبود روابط اقتصادی دو کشور تاثیر گذار خواهد بود، در حالیکه طی روزهای گذشته جلسات اقتصادی برگزار شده و شرکت های صنعتی خصوصی مذاکراتی داشته و حدود ۳۰ تواقفنامه و یادداشت تفاهم را امضا کرده اند.

به گفته وی، قزاقستان ازلحاظ مسایل انرژی خودش هم تولید و هم صادرکننده است و در بخش سواپ با ایران همکاری داشته است والان هم دربخش انرژی همکاری دارند. در زمینه ترانزیت نیزبه سبب اتصال راه آهن های دو کشور از طریق ترکمنستان شرایط جدیدی فراهم شده است.

رحیم پور ادامه داد: کمیسیون مشترک ایران وقزاقستان دراختیار وزیرجهاد کشاورزی است و دربخش کشاوری زمینه های خوبی برای همکاری دو کشور وجود دارد ، بخصوص در زمینه کشت فراسرزمینی کشور ما بدلیل مسئله کم آبی با قزاقستان همکاری دارد و این همکاری ها دنبال می شود.

وی گفت: در زمینه طرح های صنعتی هم شرکت های ایرانی فرصت های خوبی برای کار در قزاقستان پیدا کرده اند و در چند طرح خوب دخیل هستند.در زمینه امنیتی هم بصورت جدی همکاری می کنیم ، هم به عنوان دو کشور مهم منطقه از جهت مسایل امنیتی وهم با توجه به دیدگاههای مشترکی که در زمینه مبارزه با داعش و افراط گرایی وجود دارد.

رحیم پور یادآور شد که ایران و قزاقستان هر دو عضو سازمان همکاری های اقتصادی اکو هستند و قزاقستان عضو سازمان شانگهای و ایران عضو ناظری است که علاقمند به عضویت در آن می باشد ، این موضوعات نیز در این سفر مورد مذاکره قرار خواهد گرفت.

وی به میزبانی دو دور گفت و گوهای هسته ای بین ایران و۱+۵ در آلماتی قزاقستان اشاره کرد و گفت: در زمینه های تاریخی و فرهنگی کارهای خوبی در حال انجام است و تداوم همکاری جزو برنامه های هر دو کشور می باشد . ما اولین کشوری بودیم که استقلال قزاقستان را به رسمیت شناختیم.

معاون وزیر امور خارجه ایران یادآور شد که در این سفر در باره رژیم حقوقی دریای خزر هم بحث خواهد شد و آستانه میزبان اجلاس سران این دریا است.

وی در باره احتمال امضای موافقتنامه امنیتی بین ایران و قزاقستان گفت: امضای چنین توافقنامه ای جزو لیست امضاها نیست ولی دراین مورد مذاکره داشته ایم و اگر طرفین علاقمد باشند می توان در آینده امضا کرد . در مورد صلح و ثبات در آسیای میانه هم نظر هستیم و برخلاف کشورهای دورتر که به دنبال نفوذ در این منطقه می باشند، ما علاقمند به همکاری می باشیم.

معاون وزیر خارجه ایران درپایان افزود:قزاقستان از نظر کشت فراسرزمینی جزو کشورهای مورد نظر ایران است که این مسئله از کارهای استراتژیک ما می باشد و در این زمینه همکاری های زیادی صورت خواهد گرفت و همچنین حضور شرکت های ایران در این کشور برای اجرای طرح های اقتصادی در حال گسترش است و این روند ادامه خواهد یافت.

مبادلات اقتصادی ایران و قزاقستان در سال ۲۰۱۴ بالغ بر ۹۰۰ میلیون دلار بوده است که حدود ۸۳۰میلیون دلار آن صادرات قزاقستان به ایران و ۹۳ میلیون دلار نیز صادرات ایران به قزاقستان بوده است.

صادرات قزاقستان به ایران شامل آهن آلات، فولاد، گندم ، غلات و خوراک دام بوده است و ایران نیز به این کشور خشکبار، سیمان، رنگ ها، مواد شوینده ، اسکلت فلزی ، پلیمر، محصولات کشاورزی و لوازم آشپزخانه صادر کرده است.

انتهای پیام/

می فایل