اخبار مهم
Home / فرهنگی / اودیسه "دادگر" یک اتفاق در نگاه هنری به فلسفه ای نوین است
475460_525.jpg

اودیسه "دادگر" یک اتفاق در نگاه هنری به فلسفه ای نوین است

به گزارش گروه فرهنگی سایت خبری، عبدالحی شماسی نویسنده و استاد دانشگاه گفت: یکی از ویژگی های بارز یک اثر هنری آن است که هویت آن را می توان در رابطه با ذهنیت کارگردان سنجید و اودیسه امضا کارگردان آن آرش دادگر را دارد. جسارت و شهامت کارگردان اودیسه آنجایی است که به فراز و معنایی تازه از شناخت انسان برسد که این بار با توجه به کوانتوم و جهان های موازی نمود پیدا کرده است.
 
وی در بیان تعریف شاده ای از مفهوم فیزیک کوانتوم گفت: کوانتوم در یک تعریف خلاصه و جامع به این معناست که ذرات ریز هسته ای (نوترونیم) که بدون چگالی هستند می توانند در یک زمان در دو جا وجود داشته باشند.
 
شماسی درباره نمایشنامه اودیسه ادامه داد: متن نمایشنامه با وجود اینکه در آن نوآوری هایی قابل ستایش وجود دارد شاید در برخی از بخش ها گنگ به نظر برسد چون کار پر از رمز و راز است. این مجال را باید به تماشاگر بدهد تا رمزگشایی کند و از آنجایی که مقدار زیادی از متن برای اجرایی منسجم تر حذف شده ، این فرصت کافی به تماشاگر داده نمی شود.
 
وی تصریح کرد: ما به عنوان تماشاگر در لا به لای صحنه هایی که هنرمندانه به صورت پازل چیده شده اند رمزگشایی می کنیم. رمزگشایی از این اثر وقتی از سالن بیرون می رویم اتفاق می افتد. پایان این نمایش آغازی نوین است برای تماشاگر. همین اندیشه ورزی یکی از ویژگی های بسیار خوب این نمایش به شمار می رود. گویی این ذرات کوانتوم در زندگی و ادامه آن در جهان دیگری غیر از صحنه تئاتر ادامه حیات می دهند.
 
این استاد دانشگاه تاکید کرد که اودیسه دادگر از این بابت قابل تعمل  است که با دانش نوین جهان گره خورده  و افزود: مفهوم فیزیک کوانتوم اجازه تکثیر شخصیت را می دهد. اگر بخواهیم درباره منش هر فرد در این نمایش صحبت کنیم قالب های متعارف تئاتری به کار نمی آیند. باید آن را در منطق کوانتوم نگاه کرد. شاید این مفهوم برای برخی غیر قابل درک باشد ولی می بینیم که با دانش نوین کوانتوم باورپذیری کامل در سه زمان و مکان وجود دارد و منطق آن را پیدا خواهیم کرد.
 
وی با اشاره به گسترده گی کوانتوم از یک علم فیزیکی به مفهومی فلسفی و جهان شناسانه گفت: اگر از نظر علمی به فیزیک کوانتوم نگاه کنیم ناچاریم از فرمول های خاصی پیروی کنیم. اما در نظریه فلسفی نگاه دیگری شکل می گیرد که نمایش بر مبنای آن شکل گرفته است. در این فلسفه کارهای درخشانی در سینما تولید شده اند که نمونه های بیشتر دیده شده آن را در اینتراستالر ، ماتریکس و حتی مرد مورچه ای دیده ایم اما در صحنه تئاتر کمتر به آن پرداخته شده است.
 
شماسی افزود: پیوند این فلسفه با جهان و هستی مورد بحث فلاسفه است و در زمان حال ارزش ویژه ای به اجرای نمایش اودیسه آرش دادگر می دهد. از این منظر این نمایش یک اتفاق محسوب می شود که نباید به سادگی از آن گذشت.
 
او درباره ویژگی آثار آرش دادگر گفت: آرش دادگر یک کارگردان تجربه گراست که هر لحظه می خواهد به یک فراز جدید دست پیدا کند. نشان خلاقیت اوست که می خواهد جهان تازه ای پیدا کند. همین امر او را به جهان های موازی سوق داده است.

انتهای پیام/

می فایل