اخبار مهم
Home / سبک زندگی / انگشتر عقیق به همراه خواص سنگ عقیق
37385_989.jpg

انگشتر عقیق به همراه خواص سنگ عقیق

سنگ عقیق

عقیق از سنگ های نیمه قیمتی و جزو کانی هایی است که از چند عنصر شیمیایی تشکیل شده است. در میان جواهرات درجه دوم سنگی مشهور است.

این سنگ زیبا معمولا از لحاظ ظاهری و ساختاری به دسته های مختلفی تقسیم بندی می شوند و کاربرد بسیاری در ساخت وسایل تزیینی مانند انگشتر عقیق دارد.

انواع عقیق

عقیق خزه‌ای: دارای محتویاتی از بلورهای سبزرنگ میهمان به شکل خزه است. بهترین نوع عقیق خزه‌ای در هندوستان استخراج می‌شود.


عقیق شجری: عقیق شجری که سنگ مشا نیز نامیده می‌شود. این سنگ عقیق، نوعی است بدون ساختار لایه ‌مانند به رنگ خاکستری یا بی‌رنگ و نیمه‌شفاف که بر روی سطح آن اشکال درخت مانند نقش بسته است و چون سابقا از طریق بندر موشا به اروپا حمل می‌شده است به سنگ موشا معروف است.

سنگ عقیق - انگشتر عقیق - انواع عقیق


عقیق چشمی: از لایه‌های دایره‌وار موازی یکدیگر که دارای یک نقطه تیره رنگ در مرکز هستند، تشکیل شده‌اند.

سنگ عقیق - انگشتر عقیق - انواع عقیق


عقیق آبدار: که مقداری آب در سنگ وجود دارد که به زمان پیدایش آن مربوط می‌شود و در تراش‌های نازک، آب داخل آن قابل رویت است.

عقیق یمنی: معادن عقیق یمنی از قدیمی ترین و با کیفیت ترین معادن عقیق در جهان محسوب می شود. کیفیت سنگ های عقیقی که از معادن یمن استخراج می شوند، در مقایسه با دیگر معادن به مراتب بیشتر بوده و به همین دلیل از نظر قیمت نیز در مقایسه با عقیق های دیگر از قیمت نسبتا بالاتری برخوردار هستند. انگشتر عقیق یمنی از معروف ترین انگشترهای عقیق می باشد.

سنگ عقیق - انگشتر عقیق - انواع عقیق


عقیق لایه‌ای: در این نوع، لایه‌های عقیق موازی با یکدیگر هستند.

سنگ عقیق - انگشتر عقیق - انواع عقیق


خواص عقیق از نظر علمی

عقیق برای جلوگیری از خونریزی های شدید،بویژه برای زنان،بسیار فایده دارد.همچنین برای تقویت نقاط مختلف بدن و برقراری تعادل و هماهنگی در آنها مفید است.عقیق انرژی فراوان دارد و علاوه بر زدودن انرژی های منفی از محیط،سبب پاک سازی هاله از انرژی های منفی می شود،همچنین عقیق،برای تعالی روح و شادابی و آرامش آن و برطرف شدن غم و ناراحتی های روحی بسیار مؤثر است.

این سنگ همچنین برای بیماری‌های پوستی از جمله آکنه بکار می‌رود. انرژیهای موجود در سنگ عقیق قرمز برای دردهای موضوعی در کمر، پا ، استخوان موثر است. همچنین این سنگ در درمان استرس ، اضطراب ، میگرن ، انواع سر درد و بیماری‌های عصبی نیز تاثیرگذار است.

فواید سنگ عقیق در روایات معصومین

  • از بین بردن فقر
  • وسعت بخشیدن به رزق و بی نیاز کردن از مرد
  • افزودن بر ثواب نماز
  • دور داشتن از قطع دست و خون ریزی شدید
  • تسریع در اجابت دعا و برآوردن حوائج
  • نگاهدار انسان در سفر

سفارش شدن استفاده از انگشتر عقیق در فرمایشات پیامبر و ائمه اطهار

استفاده از انگشتر به همراه سنگ عقیق در روایات بسیاری از ائمه معصومین آورده شده است . انگشتر عقیق به دست کردن، باعث زیاد شدن ثواب و فضیلت نماز می شود. 

از امام صادق علیه السلام نقل شده است «هیچ دستی که برای دعا به سوی خدا بالا می رود، محبوب‏ تر از دستی که در آن انگشتر عقیق باشد؛ نیست.»

همچنین در جاهای دیگری می فرمایند انگشتر عقیق در دست کنید که مبارک است و صاحب آن عاقبتش به خیر و نیکی باشد.انگشتر عقیق باعث ایمنی در سفر است .هر که انگشتر عقیق در دست داشته باشد پریشان نشود و عاقبت کارش البته نیکو باشد .

امام باقر (ع) در پاسخ فردی که پرسیده بود چه نگینی برای انگشتر خود انتخاب کند فرمودند: «چرا عقیق سرخ و زرد و سفید را انتخاب نمی کنی؟ اینها در بهشت، سه کوه‌اند. معدن عقیق سرخ در بهشت در کنار خانه رسول خدا است، معدن عقیق زرد در کنار خانه فاطمه علیهاالسلام و معدن عقیق سفید در کنار خانه امیرالمؤمنین علی علیه السلام.

پیامبر (ص) اکرم می فرمایند : هر که انگشتر عقیق در دست داشته باشد حاجتش بر آورده می شود. و در جای دیگری فرمودند: انگشتر عقیق در دست کنید مادامی که آدم آن را با خود داشته باشد اندوهی به او نمی رسد.

امام علی (ع): دو رکعت نماز با انگشتر عقیق بهتر است از هزار رکعت که با آن نباشد .
گرداوری : مجله اینترنتی infdqa

می فایل