اخبار مهم
Home / اجتماعی / انجام بیش از ۷۲۰۰ عمل جراحی چشم در کاروان نورآوران سلامت/ لزوم بیان صادقانه واقعیت ها به مردم
377785_559.jpg

انجام بیش از ۷۲۰۰ عمل جراحی چشم در کاروان نورآوران سلامت/ لزوم بیان صادقانه واقعیت ها به مردم

به گزارش گروه جامعه سایت خبری، سید حسن هاشمی ظهر امروز، در حاشیه حضور در کاروان نورآوران سلامت در منطقه محروم ابوشانک آبادان، در جمع خبرنگاران، با اعلام این مطلب، افزود: این بنیاد خیریه هر ۳ ماه یکبار در یکی از نقاط محروم کشور مسقر می شود و به ارائه خدمات رایگان چشم پزشکی، دندانپزشکی، بینایی سنجی و ارائه رایگان عینک به مردم می پردازد.

وزیر بهداشت حضور پزشکان و افراد مختلف در این بنیاد را داوطلبانه دانست و اظهار داشت: آنها با هدف کار خیر و نیکوکاری حضور می یابند و هیچ فردی دستمزد نمی گیرد و تا کنون حدود ۷ هزار و ۲۰۰ عمل جراحی چشم، ۱۲۳ هزار ویزیت، ۵۷ هزار خدمات حوزه دندانپزشکی و ۲۳ هزار عینک به مردم نیازمند ارائه شده است.

هاشمی در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه آیا در سال آینده طرح تجمیع بیمه ها اجرایی خواهد شد یا خیر، گفت: امیدوارم اجرایی شود چرا که یکی از راه های مهم ساماندهی بخش سلامت به ویژه حوزه درمان، کنترل هزینه ها و مراقبت از بیت المال در گرو تجمیع بیمه ها است . اگر بخواهیم رابطه مالی بین پزشک و بیمار که خواست جامعه پزشکی نیز می باشد را حذف کنیم، تنها از راه تجمیع بیمه ها میسر خواهد بود.

وزیر بهداشت همچنین در خصوص مبارزه با ریزگردها در استان خوزستان، خاطرنشان کرد: ابتدا باید در خصوص ریزگردها با مردم صادق باشیم و تمام مسائل را به طور دقیق به آنها بگوییم اما مردم باید واقعیت خارج از مرزها را بپذیرند و بعید می دانم که با شرایط اکوسیستم منطقه، اتفاق خاصی رخ دهد و فقط باید دعا کنیم که وضعیت از این بدتر نشود.

دکتر هاشمی در ادامه عنوان کرد: موضوعات داخلی کشور را نیز باید به صراحت به مردم بگوییم و به دنبال یافتن راه چاره باشیم اما می دانم که همه مسئولان در حال تلاش برای برطرف کردن این مشکلات هستند و به عنوان نمونه مشکلی که برای آب منطقه هور پیش آمده بود و منجر به قطعی آب شده بود را در حال حاضر با جاری کردن و تامین آب و مرطوب شدن منطقه تا اندازه ای حل کرده، احتمال بروز ریزگردها کاهش یافته و از سوی دیگر هر اقدامی که با دستکاری خاک منجر به مبارزه با ریزگردها بوده، انجام شده اما اگر کانونهای دیگری منشا این ریزگردها هستند باید صادقانه به مردم گفته شود.

وزیر بهداشت مشکلات زیست محیطی را مربوط به زمان حاضر ندانست و افزود: به عنوان نمونه مشخص شد که حساسیتی که از باران فصل بهار در اهواز ایجاد شده، مربوط به کاشت نوعی گیاه برای پوشش فضای سبز بوده است.

دکتر هاشمی همچنین در خصوص راه اندازی آزمایشگاه برای کنترل ریزگردها، افزود: ما هیچ گاه وعده بیجا نمی دهیم و قرار نیست آزمایشگاهی را راه اندازی کنیم از سوی دیگر اگر قرار باشد در حوزه آب، وزارت نیرو و سازمان استاندارد و در موضوع ریزگردها سازمان هایی مانند محیط زیست، هواشناسی، استاندارد وزارت بهداشت و همچنین نیرو آزمایشگاه راه اندازی کرده و یا دستگاه های مورد نیاز را خریداری کنند، اثر مفیدی نخواهد داشت.

وزیر بهداشت گفت: وظیفه وزارت بهداشت در موضوع ریزگردها کنترل سازمان های درگیر است و قرار نیست ما کار ویژه ای را انجام دهیم اما آمادگی خوبی برای موارد حاد به ویژه بیماران تنفسی داریم و لازم است تا در حوزه تربیت فوق تخصص و متخصص ریه و تامین تجهیزات و تخت های بیمارستانی اقداماتی برای آینده صورت گیرد اما اگر اقدامات پیشگیرانه توسط سازمان ها و نهاد های درگیر، انجام نشود، تلاش های ما بی فایده خواهد بود.

هاشمی در پایان در باره آینده فعالیتهای موسسه خیریه نور آوران سلامت نیز یادآور شد: یقین دارم که با توجه به باورهای مردم و سنت دیرینه نیکوکاری و خیریه در کشور، این طرح در آینده در کشور گسترش خواهد یافت تا بتواند مشکلات بهداشتی و درمانی مردم شریف ایران را کاهش دهد.

انتهای پیام/

می فایل