اخبار مهم
Home / فرهنگی / امیدوارم جشنواره «چهل چراغ» فارغ از شعارزدگی تداوم داشته باشد
486454_413.jpg

امیدوارم جشنواره «چهل چراغ» فارغ از شعارزدگی تداوم داشته باشد

به گزارش گروه فرهنگی سایت خبری،حبیب ایل بیگی معاون نظارت و ارزشیابی سازمان سینمایی در خصوص اهمیت برگزاری جشنواره «چهل چراغ» با موضوعیت زندگی امام حسین(ع) و واقعه عاشورا به ستاد خبری این جشنواره گفت: اصولا برگزاری جشنواره اتفاق خوبی است، به این شرط که اولا تداوم داشته و در ثانی نیت برگزارکنندگان برای پرداختن به موضوعی خاص صحیح باشد.

وی ضمن ابراز امیدواری درباره تداوم برگزاری جشنواره «چهل چراغ» اظهار داشت: به طور قطع برگزاری جشنواره «چهل چراغ» بسیار ارزشمند و قابل تامل خواهد بود و چون موضوع مشخصی دارد می تواند مخاطبش را به سمت آن هدایت کند تا به سمت شعارزدگی کشیده نشود. از طرفی اگر درگزینش آثار دقت شود، اجازه ارائه اثر به هرکسی که با پیشرفت دیجیتال صاحب موبایل و دوربین شده است، نمی دهد، در نتیجه به کسانی که قصد حضور در این جشنواره را دارند هشدار می دهد حرفه ای وارد شوند و قبل از حضور آموزشهای لازم را ببینند.

معاون نظارت و ارزشیابی سازمان سینمایی ادامه داد: ما در برگزاری جشنواره یک آفتی داریم، یعنی جشنواره برای کسانی که قصد برگزاری این رویداد در کوتاهترین زمان، اما پر سر و صدا را دارند، بهترین مکان است، بنابراین در بسیاری از مواقع این روش به سمت کاری بی بنیان و غیر اساسی می رود، در صورتی که هر جشنواره نیازمند محصول و تولیداتی خاص در راستای اهداف و رویکردش است، یعنی اول باید کاشت و بعد در جشنواره درو کرد،پس می توان گفت که جشنواره ها زمان و مکان درو کردن محصولات به بهترین شکل است.

ایل بیگی افزود: همیشه هر جشنواره ای که با موضوعی خاص و جدید شروع به برگزاری می کند، معمولا در دوره های اول و دوم اثرگذاری بالایی دارد، اما مهمتر از هرچیز حفظ تداوم کیفیت و جذابیت آن در دوره های بعدی است، البته پرداختن به موضوع زندگی امام حسین(ع) و عاشورا که برای ایران و اکثر دنیا مهم است و ارادت خاصی نسبت به ایشان دارند، جذابیت وکیفیت خاص خودش را دارد و بسیار مهم خواهد بود و بدون سفارش نیز این تولیدات انجام می شود. 

وی ادامه داد: با توجه به اینکه بحث امام حسین(ع) و واقعه عاشورا بسیار گسترده است، پس برای برگزاری جشنواره ای هدفمند، پویا و هرساله باید از قبل با هدفگذاری مشخص موضوعات مشخص شود تا علاقه مندان به حضور در این رویداد بتوانند به بهترین شکل آثار خود را در زمینه های مختلف و مرتبط با جشنواره ارائه دهند.

ایل بیگی عنوان کرد: اگر جشنواره «چهل چراغ» پایدار بماند، می تواند بسته های فرهنگی خوبی را با موضوعاتی که در آن اولویت دارد بیرون دهد.پس با مدیریتی صحیح و قابل دفاع می توان به این اهداف رسید.

وی در مورد مردمی بودن این جشنواره اظهار داشت: اینکه جشنواره ای مانند «چهل چراغ» با موضوع این چنینی مردمی برگزار می شود از اهمیت بالایی برخوردار است و اینکه ما بتوانیم مردم را به سمت استفاده از تصویر برای بیان دیدگاه و نظراتشان در این حوزه سوق بدهیم تا در نتیجه استفاده دقیق تر و صحیح تری از اصول داشته باشند، اتفاق بزرگ و تاثیر گذاری خواهد افتاد.

ایل بیگی در خصوص جلوگیری از شعارزدگی آثاری که قرار است در این حوزه ها ساخته شود بیان کرد: طبیعی است که این اتفاق تا حدودی رخ می دهد، چون بالاخره درک و سواد آدم ها نسبت به خیلی چیزها متفاوت است،البته خود برگزاری آیین عاشورا و عزاداری ها تا حدودی شعار است، اما همیشه بزرگان می گویند باید در واقعه عاشورا تعمق و تفکر بیشتری کرد.

انتهای پیام/

می فایل