اخبار مهم
Home / سیاسی / اقتصاد مقاومتی، نسخه شفابخش رهبر معظم انقلاب برای محرومیت‌زدایی در کشور است
470267_613.jpg

اقتصاد مقاومتی، نسخه شفابخش رهبر معظم انقلاب برای محرومیت‌زدایی در کشور است

به گزارش گروه سیاسی سایت خبری، به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی آستان قدس رضوی، حجت‌الاسلام‌والمسلمین سیدابراهیم رئیسی طی سخنانی در دیدار اعضای هیئت‌امنا، رئیس و مدیران کمیته امداد امام خمینی(ره) با تأکید بر اینکه توانمندی‌ها و ظرفیت‌های کشور بسیار زیاد است، گفت: اگر فرمان رهبر معظم انقلاب در زمینه سیاست‌های اقتصاد مقاومتی در میدان عمل اجرایی شود، بدون تردید شاهد رفع محرومیت در کشور خواهیم بود.
وی افزود: دولت نیز به هر میزان که به این نسخه ارزشمند توجه داشته باشد، می‌تواند در راستای رفع محرومیت عمل کند و به موفقیت دست یابد.
حجت‌الاسلام‌والمسلمین رئیسی، رفع فقر و محرومیت را وابسته به سازوکارهای اقتصادی همچون نظام برنامه‌ریزی مالی، صادرات، واردات، مالیات و مدیریت فعالیت‌های اقتصادی در کشور دانست و اظهار کرد: تصمیم‌سازی‌ و تصمیم‌گیری‌ها در زمینه امور اقتصادی کشور باید به‌گونه‌ای باشد که به کاهش فقر و مشکلات اقتصادی و اجتماعی در جامعه منجر شود.
عضو هیئت‌رئیسه مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه فعالیت‌های کمیته امداد در زمینه کاهش آلام و مشکلات خانواده‌های مستمند بسیار تسکین‌دهنده است، گفت: وجود مرکزی که تحت نام امام خمینی(ره) و بااراده مقام معظم رهبری نسبت به کاهش محرومیت در کشور تلاش می‌کند، بسیار ارزشمند و برای عموم مردم قابل‌توجه است.
وی با اشاره به اینکه رفع محرومیت در کشور، مأموریت اصلی کمیته امداد به‌حساب می‌آید، گفت: مقام معظم رهبری در سه بخش از منشور هفت‌گانه‌ای که در قالب حکم انتصاب تولیت، برای آستان قدس رضوی تعیین کردند نیز بر این مسئله تأکید داشتند و بر این اساس ما هم خود را نسبت به رفع محرومیت و استضعاف در کشور موظف می‌دانیم.
حجت‌الاسلام‌والمسلمین رئیسی افزود: پیش‌ از این هم اقداماتی با نگاه درون‌سازمانی در راستای رفع محرومیت در آستان قدس رضوی انجام‌شده، اما ما امروز در این زمینه مأموریت داریم و باید متفاوت با گذشته و با اولویت مجاوران بارگاه منور امام رضا(ع)، مردم خراسان بزرگ، هم‌میهنانمان در سراسر کشور و سایر ارادتمندان ساحت قدسی حضرت رضا(ع)، نسبت به این موضوع تلاش کنیم.
تولیت آستان قدس رضوی با تأکید بر ضرورت روشمندی اقدامات در حوزه رفع محرومیت و استضعاف، گفت: در این زمینه کمیته امداد امام خمینی(ره) تجربیات ارزشمندی دارد و روش‌های متنوعی را به کار گرفته که برای آستان قدس رضوی نیز می‌تواند بسیار کارساز و قابل‌ استفاده باشد.
وی وجود شبکه اعلام نیاز، بررسی، شناسایی و امداد مستضعفان در کمیته امداد را ظرفیتی ارزشمند دانست و عنوان کرد: در ایام نوروز امسال نیز ما با بهره‌گیری از همکاری کمیته امداد و اطلاعات موجود در همین شبکه، توانستیم بسته‌های کالایی را به نام مبارک امام رضا(ع) میان نیازمندان استان‌های خراسان توزیع کنیم.
مشاور عالی رئیس قوه قضائیه در ادامه بررسی فرصت‌های موجود برای همکاری کمیته امداد امام خمینی(ره) و آستان قدس رضوی را خواستار شد و گفت: مأموریت ما در زمینه امداد مستضعفان تکمیل‌کننده وظایف نهادهایی هم چون کمیته امداد و بهزیستی است و از این‌رو باید با کار کارشناسی فرصت‌های موجود برای برقرار تعامل دوسویه را احصا کنیم.
حجت‌الاسلام‌والمسلمین رئیسی با بیان اینکه آستان قدس رضوی ظرفیت‌های ویژه‌ای برای پیگیری امور این حوزه دارد، افزود: باید به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی کنیم که ضمن اجتناب از کارهای تکراری، ناهماهنگ و ناموزون، گام‌های اساسی‌تر و ارزشمندتری برداشته شود.
تولیت آستان قدس رضوی، از فراهم آوردن شرایط تشرف فقرا و افرادی که امکان زیارت امام رضا(ع) را نداشته‌اند، به‌عنوان یکی از فرصت‌های موجود برای همکاری یاد و عنوان کرد: این امر علاوه بر نقشی که در رفع استضعاف ایفا می‌کند، می‌تواند ازنظر روحی و تقویت بنیه معنوی نیز تأثیر ویژه‌ای داشته باشد و به‌طورقطع برای خانواده‌های محروم نیز بسیار ارزشمند خواهد بود.
پرویز فتاح، رئیس کمیته امداد امام خمینی(ره) نیز طی سخنانی در این دیدار، برنامه‌ریزی در راستای تسهیل زیارت برای مستمندان را اقدامی بسیار پسندیده دانست و گفت: دل‌های محرومان و مستضعفان مشتاق زیارت است و ما در سال‌های اخیر شاهد بوده‌ایم که تشرف به زیارت امام رضا(ع) و متنعم شدن از غذای مهمانسرای حضرت چه تأثیر شگرفی بر مددجویان کمیته امداد داشته و از بسیاری کمک‌های مالی نیز مؤثرتر بوده است.
وی ضمن اعلام آمادگی کمیته امداد امام خمینی(ره) برای همکاری با آستان قدس رضوی، اظهار کرد: ما نه‌تنها تجربیاتمان را در اختیار آستان قدس رضوی قرار می‌دهیم که در زمینه سایر اموری که تعریف شود نیز آماده همکاری و همراهی هستیم.
فتاح با اشاره به انباشت فقر در کشور براثر مشکلات اقتصادی، تصریح کرد: کمیته امداد با بسیج کامل امکانات به‌صورت شبانه‌روزی در راستای محرومیت‌زدایی تلاش می‌کند، اما ما به‌تنهایی نمی‌توانیم مشکلات را رفع کنیم و نیازمند همکاری نهادهایی مانند آستان قدس رضوی هستیم.
انتهای پیام/

می فایل