اخبار مهم
Home / اجتماعی / افزایش حقوق فرهیختگان دانشگاه در سیاست دولت نیست
367703_140.jpg

افزایش حقوق فرهیختگان دانشگاه در سیاست دولت نیست

به گزارش خبرنگار گروه جامعه سایت خبری، محمود نیلی احمدآبادی رئیس دانشگاه تهران صبح امروز در مراسم تقدیر از برگزیدگان کنکور سراسری سال ۹۴ و المپیاد علمی دانشجویی کشور در دانشکده تربیت‌بدنی دانشگاه تهران کیفیت مطلوب دانش‌آموختگان و دستاوردهای علمی کشور را از مسائل قابل افتخار آموزش عالی برشمرد و گفت: حتی مسئولان سیاسی کشورهای پیشرفته هم به پیشرفت‌های ایران اذعان دارند و وجود استعدادهای ایرانی را یکی از علاقمندی‌های خود برای برقراری ارتباط با ایران می‌دانند.

وی با اشاره به کمبودها و ضعف‌های آموزش عالی کشور عنوان کرد: البته در کنار افتخارات ضعف‌هایی هم داریم که مهم‌ترین آن تاثیر کم دستاوردهای علمی در توسعه اقتصاد کشور و خلق ثروت در کشور است.

نیلی احمدی آبادی با بیان اینکه فلسفه ارتقا و رشد علمی در ارتقای سطح زندگی و فرهنگ ملی است، مطرح کرد: اگر دستاوردهای ما نقشی که باید را در تولید ثروت ایفا نکند مدلی که طراحی کردیم زیر سوال می‌رود، ما تا به حال سیستم آموزشی را از پایین به بالا می‌دیدیم یعنی سعی می‌کردیم در دبیرستان‌ها دانش آموزان برجسته را در قالب مدارس ویژه مورد توجه قرار دهیم اما در انتهای مسیر در تحقق اهداف ضعف داریم.

رئیس دانشگاه تهران اضافه کرد: بخشی از این ضعف به سیستم آموزش و پرورش،‌ آموزش عالی و دانشگاه‌ها مرتبط می‌شود و بخشی دیگر به اقتصاد ملی و سیاست‌های کلان کشور بر می‌گردد که اگر کشور خریدار نوآوری نباشد برای دستاوردها و توانمندی ها سرمایه گذاری نمی‌کند.

نیلی احمدآبادی اظهار کرد: منابع مالی دانشگاه‌های ما در حوزه آموزش و پذیرش دانشجو مبتنی است ولی باید در دانشگاه‌ها سیاست را بیشتر به سمت کیفیت ببریم که در دل آن کمیت هم قرار دارد و ما در دانشگاه تهران سعی کردیم این سیاست را با پشتیبانی دولت و وزارت علوم پیاده سازی کنیم.

وی افزود: حقوق برخی فرهیختگان که وارد دانشگاه تهران می‌شوند از بقیه نهادها کمتر است و اولین گام این است که حقوق آن‌ها را افزایش دهیم البته این موضوع در سیاست دولت نیست ولی در خود دانشگاه سعی کردیم این کار را انجام دهیم.

رئیس دانشگاه تهران گفت: توسعه پارک علم و فناوری و طرح ساماندهی دانشگاه تهران را نیز در دست اجرا داریم.

انتهای پیام/

می فایل