اخبار مهم
Home / فرهنگی / استفاده از کتابخانه های عمومی از اقتضائات زندگی مدرن است
460503_624.jpg

استفاده از کتابخانه های عمومی از اقتضائات زندگی مدرن است

به گزارش گروه فرهنگی سایت خبری به نقل از  نهاد کتابخانه های عمومی کشور، بلقیس سلیمانی درباره ضرورت و جایگاه کتابخانه های عمومی در جامعه افزود: با شکل گیری طبقه متوسط اجتماعی، وجود کتابخانه های عمومی در جامعه ضرورت بیشتری پیدا کرده است و با توجه به کوچک شدن خانه ها، ملاحظات اقتصادی خانواده ها و موضوع دسترسی به منابع مکتوب، وجود کتابخانه های عمومی یکی از اقتضائات زندگی مدرن به حساب می آید.

وی با تأکید بر اهمیت مأنوس بودن کتابداران با کتاب گفت: نقش یک کتابدار در یک کتابخانه بیشتر و مهمتر از یک کارمند در اداره است.

به گفته سلیمانی، یک کتابدار باید ضمن آشنایی با بخش های مختلف صنعت نشر، توانایی مناسبی در شناخت سلیقه مخاطب داشته باشد تا بتواند با طراحی برنامه های جانبی در محل کار خود، به جذب مخاطبان به کتابخانه های عمومی و در نهایت پویا کردن این مراکز فرهنگی کمک کند.

نویسنده رمان «شب طاهره» درباره اولین عضویت خود در یک کتابخانه عمومی اظهار کرد: اواخر دهه ۵۰ بود که عضو تنها کتابخانه عمومی شهرستان رابُر از توابع استان کرمان شدم؛ کتابخانه ای که بسیار فقیر و بیشتر قفسه های آن خالی بود.

وی افزود: با عضویت در آن هر کتابی که پیدا می کردم می خواندم، از آنجا که کتابخانه به لحاظ منابع بسیار فقیر بود، دیگر مساله انتخاب مطرح نبود و هر کتابی که آنجا می دیدم،می خواندم.

این منتقد و پژوهشگر ادبی با اشاره به ارتباط خود با کتابداران این کتابخانه ادامه داد: حضور مداوم در این کتابخانه باعث شد با کتابداران آن صمیمی شوم به طوری که پس از مدتی کتابداران آنجا درب مخزن کتاب های از رده خارج شده را نیز به روی من باز کردند.

سلیمانی با اشاره به تأثیر شخصیت کتابداران در نگارش اولین رمان خود ادامه داد: برخورد خوب کتابداران به قدری در من تأثیرگذار بود که شخصیت اصلی اولین رمانم با عنوان «بازی آخرین بانو» را بر اساس شخصیت یکی از کتابداران آن کتابخانه و در حال و هوای همان کتابخانه نوشتم.
 
 
انتهای پیام /

می فایل