اخبار مهم
Home / اجتماعی / استراتژی ضدعفونی کردن ترشحات و ریختگی خون در مراکز دندانپزشکی
398802_231.jpg

استراتژی ضدعفونی کردن ترشحات و ریختگی خون در مراکز دندانپزشکی

به گزارش گروه جامعه سایت خبری، زهرا شریفیان، تماس مستقیم با خون، مایعات بدنی یا سایر موارد آلوده مربوط به بیمار، تماس غیرمستقیم با اشیاء آلوده مانند وسایل، تجهیزات و سطوح آلوده، تماس مخاط چشم، بینی یا دهان با ترشحات آلوده ناشی از پاشش‌ها یا ترشحاتی که حاوی میکرو ارگانیسم‌های پاتوژن بوده و از فاصله نزدیک پاشیده می شوند، مانند سرفه یا عطسه یا حتی صحبت کردن معمول، استنشاق میکرو ارگانیسم‌های عفونی دارای منشاء هوایی که می توانند برای مدت‌های طولانی در هوا معلق باقی بمانند را از مهمترین راه های انتقال میکروارگانیسم ها در مراکز دندانپزشکی عنوان کرد.

وی اتخاذ استراتژی تمیز و ضدعفونی کردن ترشحات و ریختگی خون را بسیار مهم دانست و افزود: گزارش ها نشان می دهد که قسمت عمده آلودگی‌هایی که در دندانپزشکی توسط ترشحات خونی بوجود می‌آیند، ناشی از پاشش خون در حین درمان با استفاده از وسایل روتاری (توربین) یا اولترا سونیک است و باید آلودگی را فورا برطرف کرد و مرتفع ساخت تا خطر تماس بعدی بیماران با آن وجود نداشته باشد. کسی که مسوول تمیز و ضدعفونی کردن چنین آلودگی ها است، باید دستکش به دست کرده و از لوازم محافظ شخصی مناسب استفاده کند.

رئیس اداره ملزومات دارویی سازمان غذا و دارو اضافه کرد: مواد آلی مشهود باید با مواد جاذب (مانند دستمال حوله‌ای یکبار مصرف) تمیز شود، همچنین دستمال آلوده را باید در یک کیسه مقاوم و ضد نشت انداخته شده و روی کیسه برچسب ” خطر زیستی” نصب شود. در مورد سطوح غیر متخلخل اول باید تمیز شده و سپس توسط یک محلول ضدعفونی کننده بیمارستانی دارای اثر متوسط (توبرکلوسیدال) که مورد تائید اداره غذا و داروی کشور باشد، ضدعفونی شود.

وی افزود: با پتانسیل عوامل عفونی انتقال یافته در دندانپزشکی توجه به ابزارهای دندانپزشکی در باره انتقال عوامل پاتوژن مطرح است، همچنین انجمن دندانپزشکان آمریکا توصیه می کند که ابزار جراحی که به بافت نرم یا استخوان نفوذ می‌کنند نظیر انبرک، تیغ، چکش استخوانی، کیف کیسه جراحی و غیره به عنوان ابزار حیاتی باید پس از استفاده استریل شوند یا دور انداخته شوند.

بنابر اعلام روابط عمومی سازمان غذا و دارو، رئیس اداره ملزومات دارویی سازمان غذا و دارو همچنین عنوان کرد: ابزارهایی که نفوذ به بافت نرم یا استخوان ندارند نظیر آمالگام، سرنگ های هوا، آب در تماس با بافت‌های دهانی هستند نیمه حیاتی طبقه بندی می شوند و استریلیزاسیون بعد از هربار استفاده توصیه می شوند. اگر مقاوم به گرما هستند درصورتی که ابزارهای نیمه حیاتی به گرما حساس هستند باید در حداقل دما استریل شوند یا با ضدعفونی کننده های High Level ضدعفونی شود.

شریفیان در پایان افزود: قطعات دستی با مواد بیماری می‌توانند آلوده شوند و باید پس از مصرف در مورد هر بیمار استریل شوند، قطعات دستی که نمی‌توانند استریل شوند نباید استفاده شوند مقداری استریلیزاسیون می‌توانند برای ابزارهای حیاتی و نیمه حیاتی استفاده شوند و موادی که مقاوم به حرارت هستند را بوسیله بخار با فشار(اتوکلاو)، بخار شیمیایی (فرمالدئید) و حرارت خشک دمای ۳۲۰ فارنهایت به مدت ۲ساعت استریل می‌کنند.

انتهای پیام/

می فایل