اخبار مهم
Home / سلامت / ارتباط بین رابطه جنسی با سلامت چیست؟
21357_831.jpg

ارتباط بین رابطه جنسی با سلامت چیست؟

پژوهشگران طی تحقیقات به عمل آمده در آمریکا می‌گویند رابطه جنسی صحیح می‌تواند به افزایش طول عمر انسان کمک کند.

در طی رابطه جنسی، هورمونی به نام اکسی‌توسین تولید می‌شود که باعث کاهش حالت تدافعی فرد می‌شود و نتیجه بعدی آن بوجود آمدن اعتماد به شریک جنسی است. اکسی‌توسین همچنین باعث تقویت پیوندها می‌شود و حس هم دلی را تقویت می‌کند.

هورمون مذکور در زنان بیشتر تولید می‌شود. اگرچه هنوز دلیل آن به روشنی معلوم نیست، اما معنی آن این است که زنان اجازه می‌دهند حالت تدافعی آنها بیشتر کاهش یابد و پس از رابطه زناشویی، عاشق مردی شوند که شریک جنسی است.

اما مشکل اینجا است که بدن فرد نمی‌تواند تشخیص دهد که آیا با کسی که رابطه جنسی دارید، در یک رابطه زناشویی هستید و یا در یک رابطه نامشروع هستید و تعهدی نسبت به هم ندارید. در هر دو صورت، هورمون اکسی‌توسین در بدن شما تولید خواهد شد. به همین دلیل است که پس از پایان یک رابطه کوتاه نیز ممکن است باز شما احساس بدبختی کنید.

اما در مردان پس از رسیدن به ارگاسم، هورمون اصلی‌ای که تولید می‌شود دوپامین است: هورمون لذت؛ که می‌تواند اعتیاد آورد باشد و به همین دلیل است که مردان زیادی به سکس معتاد هستند.


ارتباط بین رابطه جنسی و سلامت

پژوهشگران دانشگاه معتبر پرینستون در ایالات متحده آمریکا دریافته‌اند که داشتن رابطه جنسی به طور مرتب، می‌تواند باعث رشد سلول‌های جدید در مغز شود؛ این در حالی است که با افزایش سن، سلول‌های مغز انسان به طور طبیعی کاهش می‌یابد؛ به گونه‌ای که در سن ۳۵ سالگی، روزانه رقم ناامیدکننده‌ای معادل ۷۰۰۰ سلول از سلول‌های مغز شما از بین می‌رود. بنابراین هرچه دفعات سکس شما بیشتر باشد، سلول‌های بیشتری در مغز نیز تولید خواهد شد.

بر اساس تحقیق انجام شده روی حیوانات و نتایج آن، به نظر می‌رسد که سکس باعث رشد سلول‌ها در قسمت هیپوکمپوس مغز می‌شود؛ قسمتی که مسئول حافظه انسان است و همچنین فرایند یادگیری در آن صورت می‌گیرد. عواملی نظیر استرس و افسردگی نشان داده‌اند که باعث کوچک شدن هیپوکمپوس می‌شوند ولی ورزش و ارتباط جنسی با این کوچک شدن مقابله می‌کنند.

برخی شواهد نیز نشان می‌دهد افراد مسنی که از نظر جنسی فعالیت دارند، ممکن است کمتر به دمانس (زوال عقل) دچار شوند. بیماری آلزایمز که می‌تواند مرگبار باشد، یکی از شایع‌ترین آنها است. سکس می‌تواند جریان رسیدن خون به مغز را بیشتر کند و به بالا رفتن سطح اکسیژن کمک کند. به هنگام ارگاسم، نورون‌های مغز فعالیت بیشتری دارند و از اکسیژن بیشتری نیز استفاده می‌کنند.

تحقیقات نشان می‌دهد، رابطه جنسی همچنین می‌تواند در زنان به تقویت تمرکز و افزایش سرعت واکنش آنها کمک کند؛ چرا که هورمون‌های سکس، به ویژه تستوسترون تولید خواهند شد که با این دو مورد مرتبط است.


ارتباط بین سکس، خواب و پوکی استخوان

سکس همچنین می‌تواند به خواب بهتر کمک کند. به گفته پژوهشگران، اگر مشکل خوابیدن دارید، به جای خوردن داروهای خواب آور، سکس داشته باشید. در حقیقت، رابطه جنسی شبانه بهتر از رابطه اول صبح است چرا که بدن شما پس از رابطه جنسی می‌خواهد استراحت کند، نه اینکه برای کارکردن و رفتن به اداره آماده شود.

به گفته محققان آمریکایی، زنانی که هر هفته سکس داشتند، سطح استروژن در بدن آنها تقریبا دو برابر زنانی بود که سکس نداشتند. هورمون استروژن برای سلامت استخوان اهمیت زیادی دارد و نبود آن پس از یائسگی، با پوکی استخوان مرتبط دانسته شده است.

می فایل