اخبار مهم
Home / سیاسی / اختيارات مديران استاني براي حل مشكلات افزايش يابد
475100_848.jpg

اختيارات مديران استاني براي حل مشكلات افزايش يابد

به گزارش گروه سیاسی سایت خبری، سيدمحمدعلي افشاني در گردهمايي سراسري مديران عالي و استاني وزارت صنعت، معدن و تجارت در شيراز افزود: دولت بايد از بخشي از اختيارات خود براي تصميم گيري صرف نظر كند و اين اختيارات را به مديران استاني واگذار كند تا با افزايش قدرت تصميم گيري در استان، حل مسائل را شاهد باشيم.

استاندار فارس با ارائه گزارشي از ظرفيت هاي استان فارس در حوزه هاي مختلف فرهنگي، اجتماعي، مذهبي و اقتصادي از وزير صنعت، معدن و تجارت خواست كه براي ايجاد شهرك صنايع دستي و شهرك صنايع دارويي در اين استان مساعدت كند.

وي ادامه داد: شهرك صنايع دستي با اين هدف كه همه صنايع دستي مهم استان در همان منطقه توليد و عرضه شود و گردشگران با حضور در اين شهرك، ضمن اشنايي با فرايند توليد قادر به خريد اين محصولات نيز باشند.

افشاني ادامه داد: مقدمات ايجاد شهرك صنايع دارويي با توجه به موقعيت خاص استان در حوزه پزشكي فراهم شده است.

وي اظهار كرد: براي دو شهرك صنايع دستي و صنايع دارويي، از زمين هاي پيشنهادي بازديد شده و مكان آنها در حال نهايي شدن است.

استاندار فارس با بيان اين كه سهم كنوني و سال هاي گذشته اين استان از اعتبارات دولتي متناسب با جايگاه و ظرفيت هاي اين استان نبوده است، گفت: بايد سهم اين استان از اعتبارات افزايش يابد به ويژه در شرايطي كه اين استان با مشكل كم آبي و خشكسالي روبرو است.

وي در ادامه با اشاره به مشكلات فراروي صادركنندگان استان اظهار كرد: انتظار است كه ساز و كار مناسب در وزارت خارجه براي شتاب بخشيدن به روند صادرات محصولات شكل گيرد.

افشاني گفت: با توجه به اين كه اولويت كنوني كشور سرمايه گذاري بر روي ميدان هاي مشترك نفت و گاز است، انجام نشدن سرمايه گذاري در حوزه نفت و گاز فارس از ديگر مشكلات استان است كه خسارت هاي جبران ناپذيري را به آن وارد مي كند.

استاندار فارس اظهار كرد: فرسودگي ماشين آلات و صنايع و دوري آنها از تكنولوژي روز ديگر مشكل واحدهاي صنعتي استان فارس است كه ضرورت دارد با واردات دانش و تكنولوژي جديد، اين مشكل را حل كنيم.

وي ضعف مديريت در واحدهاي توليدي، معوقات بانكي و كوتاه بودن دوره بازپرداخت تسهيلات را از مشكلات فراروي فعالان عرصه توليد استان خواند.

افشاني با اشاره به جلسات مشترك خود با بانك ها و فعالان بخش خصوصي گفت: بانك ها مدعي هستند كه طرح ها داراي توجيه فني و اقتصادي نيستند، بخش خصوصي هم مي گويد بانك ها حمايت نمي كند كه اين وضعيت باعث شده است فرافكني در سه حوزه صورت گيرد.

وي ادامه داد: براي حل اين مشكلات، كميته اي در استان تشكيل داديم با عنوان كميته جذب و حمايت از سرمايه گذاري، تمام مديران موظف هستند كه ظرف ۱۵ روز به پيشنهادهاي بخش خصوصي جواب دهند.

استاندار فارس گفت: در ۵۸ جلسه كارگروه تسهيل و رفع موانع توليد استان فارس كه در سال ۹۴ تشكيل شد، مشكلات ۳۲۷ طرح بررسي شد كه تاكنون ۵۰ درصد مشكلات حل شد.

وي افزود: در جلسات كارگروه تسهيل و رفع موانع توليد، بيش از ۱۵۰ طرح مشكلاتشان در استان حل شد، ۳۰ درصد دردست اقدام و ۲۰ درصد هم حل نشده است.

افشاني يادآوري كرد: بخش قابل ملاحظه اي از مشكلات واحدهاي صنعتي فارس، مديريتي است. در بسياري واحدها، افرادي كه صنعت را راه انداخته اند نه تخصص دارند نه تجربه و در اكثر واحدها، كنترل كيفيت وجود ندارد.

استاندار فارس با اشاره به نامگذاري سال ۹۵ به نام سال اقتصاد مقاومتي، اقدام و عمل گفت: همه بخش ها موظف هستند كه از دولت براي اجرايي كردن اين سياست ها حمايت كنند و اين كه فكر كنيم اقتصاد مقاومتي تنها توسط دولت محقق مي شود، اشتباه است.

افشاني گفت: درون زا بودن، برون گرا بودن، تكيه بر صادرات، تعامل بين المللي براي حفظ سهم بازار و رقابت پذيري و استفاده از تكنولوژي، روح و محتواي مورد تاكيد در سياست هاي اقتصاد مقاومتي است و همه بايد دست به دست هم دهيم تا گام هاي اساسي برداريم.

وي اظهار كرد: سهم استاني مثل فارس بايد متناسب با ظرفيت ها و جمعيت استان در نظر گرفته شود و انتظار است كه تعيين سند استراتژي صنعتي استان شتاب گيرد تا گام هاي درستي در اين مسير برداشته شود.

نخستين گردهمايي سراسري مديران عالي و استاني وزارت صنعت، معدن و تجارت در سال ۹۵ با هدف تبيين برنامه هاي اين وزارتخانه در سال اقتصاد مقاومتي، اقدام و عمل در شيراز گشايش يافت و به مدت دو روز ادامه دارد.

انتهای پیام/

می فایل