اخبار مهم
Home / سبک زندگی / آموزش ساخت سبزه عروسکی عید نوروز
65140_764.jpg

آموزش ساخت سبزه عروسکی عید نوروز

“سبزه عروسکی” یا سبزه روی دامن عروسک یکی از ایده‌های جالب و نه چندان جدید است که طرفداران زیادی دارد. این مدل سبزه را که بیشتر مورد پسند کودکان است، می‌توان با انواع بذرها تهیه کرد.
در سایت infdqa طرز تهیه و آموزش کاشت انواع سبزه از جمله سبزه گندم، سبزه عدس، سبزه خاکشیر، سبزه ماش و … را به شما آموزش داده‌ایم. در اینجا اما قصد داریم روش سبز کردن سبزه عروسکی یا کاشت سبزه روی دامن عروسک را به شما آموزش دهیم و در انتها شما خواهید دید که این سبزه بر خلاف ظاهر زیبا و پیچیده‌ای که دارد چقدر ساده و سریع آماده می‌شود. با ما همراه باشید.

آموزش ساخت سبزه عروسکی عید نوروز:

براي سبز كردن این مدل سبزه عروسکی از بذر شاهی استفاده می‌شود. 
  1. اول از هر چیز بايد زير كار را آماده كنيد و برای بالاتنه فقط با پارچه نخي يا حتي جوراب نخي چیزی شبیه به بلوز یا پیراهن فيكس كنيد.
  2. برای دامن عروسک نیز از تور سيمي كمك بگيريد و چیزی مثل دامن يا قيف بسازید و عروسک رو تا كمر داخل این دامن سیمی قرار دهید.
  3. بعد روی این دامن سيمی، يک لايه پنبه و بعد يک لايه پارچه نخي قرار دهید و با نخ و سوزن از رو كوك بزنيد تا حسابی محكم شود.
  4. سپس تخم شاهي را خيس كنيد و نيم ساعت بعد، با دست تخم شاهي را به تمام سطح پارچه بماليد تا يكدست يک لايه از تخم شاهي به همه جاي لباس بچسبد.
  5. مرحله مهم در ساخت سبزه عروسکی، آبياري آن است؛ ۲ روز اول روزي سه بار آبپاشي كنيد و بعد از ۲ روز، روزي یک بار كافي است.
  6. سبزه عروسکی شما بعد از یک هفته سبز مي‌شود فقط فراموش نکنید که ۲ روز اول آن را در جاي گرمی مثل اتاق نگه دارید و بعد از آن، در جاي خنكی مثل بالكن قرار دهید. 

چند نکته درباره کاشت سبزه شاهی:

  • بذر شاهی به حدود پنج برابر آب برای خیساندن نیاز دارد.
  • برای پر پشت شدن جوانه ها می توانید نصف قاشق چایخوری کود اوره را در نیم لیتر آب حل کنید و چند روز به صورت یک روز درمیان جوانه را با آن آبیاری کنید.
  • دقت کنید که اگر می‌خواهید مثل تصویر برای وسط این سبزه، سبزه خرفه قرمز رنگ داشته باشید باید خرفه را با خاک شیر ترکیب کنید. میزان خاکشیر نصف خرفه باید باشد.
  • اگر در منطقه گرم و خشک زندگی می کنید بهتر است روی گیاه را کمی بپوشانید تا کمتر رطوبت خود را از دست بدهد.

امیدواریم بتوانید با استفاده از این نکات آموزشی، یک سبزه عروسکی زیبا و خاص داشته باشید و یک سفره هفت سین متفاوت و زیبا بچینید. 


گردآوری: مجله اینترنتی infdqa

می فایل