اخبار مهم
Home / سبک زندگی / آموزش ساخت تراریوم کاکتوس + عکس
37143_548.jpg

آموزش ساخت تراریوم کاکتوس + عکس

ساخت تراریوم

از ملزومات ساخت یک تراریوم زیبا و ماندگار انتخاب گیاهان مناسب تراریوم ،اجرا کردن با دقت مراحل ساخت و استفاده از لوازم و ابزار آلات مورد نیاز است. شما به راحتی و در منزل خود می توانید با دستور العمل زیر یک تراریوم زیبا بسازید.

لوازم مورد نیاز

  • ظرف شیشه ای
  • صابون و یا مواد استرلیزه کننده
  • شن یا سنگریزه
  • خاک

مراحل ساخت

۱- یک ظرف شیشه‌ای مثلا تنگ ماهی، آکواریوم، پارچ‌ بزرگ بلور یا حتی شیشه‌ مربا را برای این کار انتخاب کنید.

۲- ظرف را با آب گرم و صابون شسته و خشک کنید. ظرف‌های تمیز نشده مکان های مناسبی برای ورود باکتری های به محیط تراریوم می باشند.

۳- کاکتوس ها و ساکولنت هایی که انتخاب می کنید از نظر نیاز نور و آب به هم نزدیک باشند و رشد زیادی نداشته باشند تا بعدا دچار مشکل نشوید.

۴- لایه نازکی از خزه در ته ظرف قرار دهید سپس یک لایه سنگریزه داخل ظرف بریزید ، سعی کنید مقدار سنگریزه ها به یک سمت دیواره ظرف متمایل باشد این کار به شما کمک می کند که عمل زهکشی بهتر انجام شود. ،ضخانت لایه سنگریزه متناسب با ابعاد ظرف انتخاب شود، برای ظرف های کوچک حدود ۵ سانتیمتر و برای ظرف های بزرگ حدود ۲۰ سانتیمتر ارتفاع سنگریزه ها مناسب میباشد.

ساخت تراریوم - تراریوم کاکتوس

۵- ۱ یا ۲ قاشق غذاخوری زغال چوب فعال را روی شن بپاشید. زغال هوا را تازه نگه می‌دارد و به خصوص زمانی که محیط تراریوم را بسته نگه می‌دارید، دارای اهمیت است.

ساخت تراریوم - تراریوم کاکتوس

۶- یک لایه پارچه ای نازک مانند جوراب نازک زنانه یا پارچه ای مشابه را بصورت لایه ای نازک روی ذغال ها قرار دهید ، قرار دادن این لایه از فرو نشستن خاک و از بین رفتن توانایی آن برای زهکشی جلوگیری میکند.

۷- پس از قرار دادن پارچه نازک خاک تراریوم را از ترکیب ماسه شسته ، کوکوپیت و خاک برگ (کودهای موجود در تمام گلخانه ها) درست کرده و آن را روی پارچه ذکر شده قرار دهید.

۸- خاک را کمی گود کنید. گیاه را بکارید. دور ریشه‌‌ها را کاملا بپوشانید. این مراحل را در مورد بقیه گیاهان هم تکرار کنید. گیاهان و داخل ظرف را با اسپری آب تمیز کنید. خاک را با اسپری خوب مرطوب کنید.

ساخت تراریوم - تراریوم کاکتوس

تراریوم آماده شده را در محلی پر نور و دور از تابش مستقیم آفتاب بگذارید و چند روزی به گیاهانتان آب ندهید تا ریشه ی آنها به خاک جدید عادت کرده و سپس آبیاری را از مقدار کم شروع کنید و به مقدار لازم برسانید. هرگز تا زمانی که سطح خاک کاملا خشک نشده است به کاکتوس ها آب ندهید چون خیلی زود از بین می روند و همچنین رطوبت زیاد سطح خاک موجب پیدا شدن مگس های خاکزی مزاحم می شود . می توانید با فرو کردن انگشت رطوبت خاک را کنترل کنید.گرداوری: مجله اینترنتی infdqa

می فایل