اخبار مهم
Home / اجتماعی / آمادگی ایران برای تبدیل شدن به کانون تجهیزات پزشکی اروپا در خاورمیانه
484934_583.jpg

آمادگی ایران برای تبدیل شدن به کانون تجهیزات پزشکی اروپا در خاورمیانه

به گزارش گروه جامعه سایت خبری،در نشست مشترک هیات امنای صرفه جویی ارزی در معالجه بیماران با ریاست هیات امنا و هیات بلند پایه اقتصادی هلند، راه‌های گسترش همکاری‌های پزشکی به ویژه در خصوص فعالیت‌های مشترک در زمینه تامین تجهیزات پزشکی مورد نیاز بررسی شد.در این نشست نمایندگان حدود ۲۰ شرکت هلندی فعال در حوزه سلامت در این نشست حضور داشتند.
 
در این رابطه سید عباس حسنی – رئیس هیات امنای صرفه جویی ارزی درباره اهداف برگزاری چنین نشستی اظهار داشت: هیات امنا به عنوان یک نهاد عمومی غیردولتی، جایگاه قانونیِ مستحکمی در ایران دارد و ۵ عضو اصلی آن به صورت مستقیم از سوی وزیر بهداشت معرفی می‌شوند.
 
وی ادامه داد: هیات امنا کانون اصلی تامین ملزومات و تجهیزات پزشکی مورد نیاز بیمارستان‌های وابسته به وزارت بهداشت است و برگزاری جلسه امروز به معنی نیت جدی طرفین جهت توسعه زمینه‌های همکاری است.
 
حسنی تصریح کرد:‌ هیات امنا در طول دو سال گذشته حدود ۴۰ میلیون یورو مراوده اقتصادی با کشور هلند داشته است که عمدتاً مربوط به یکی از شرکت‌های بزرگ سازنده تجهیزات سرمایه ای اصلی نظیر سی تی اسکن، ام آر آی، سونوگرافی، اکو کاردیوگرافی و … بوده است.
 
وی با اشاره به حجم مبادلات انجام شده بین دو کشور ایران و هلند در زمینه تجهیزات پزشکی، بر لزوم حضور پر رنگ‌تر شرکت‌های تجهیزات پزشکی هلندی در بازار تجهیزات ایران و حضور سرمایه گذاران حوزه اقتصاد سلامت هلند در پروژه‌های مشترک سرمایه گذاری، تاکید کرد.
 
رئیس هیات امنای صرفه جویی ارزی با اشاره به حضور چشمگیر هیات امنا در اجرای برنامه‌های مرتبط با تحول نظام سلامت، تصریح کردند علاوه بر بیمارستان‌های وابسته به دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور، امکان مشارکت شرکت‌های هلندی در زمینه تامین تجهیزات مورد نیاز مراکز درمانی خصوصی و خیریه نیز وجود دارد.
 
همپنین با توجه به ظرفیت‌های موجود در مراکز درمانی کشور، وی یکی از انتظارات هیات امنا را نگاه شرکت‌های هلندی به ایران، به عنوان پایگاهی برای پوشش بازار منطقه و خاورمیانه برشمردند.
 
در این راستا پیتر پُست – سرپرست هیات هلندی و مدیر شرکت Task Force هلند (شرکت مسئول مدیریت شرکت‌های تجهیزات پزشکی در هلند از سوی وزارت بهداشت این کشور) پس از صحبت‌های حسنی و در ابتدای سخنانش ضمن تشکر برای حضور در این نشست درباره اهداف هیات هلندی در سفر به ایران اظهار داشت: ما معتقدیم که هیات امنای صرفه جویی ارزی یک نهاد ویژه نه تنها در ایران بلکه در منطقه است. مسایلی که شما درباره بازار منطقه مطرح کردید بسیار جالب است. خیلی خوشحالم که امروز اینجا در ایران و در هیات امنا هستیم. ما نخستین‌بار است که به ایران می‌آییم و امیدواریم این همکاری روز به روز بیشتر و مفیدتر شود.
 
پیتر پُست در ادامه به سیستم بهداشتی پیشرفته کشور هلند که به آن سیستم سلامت هوشمند می‌گویند اشاره کرد: کشور هلند در حوزه سلامت بسیار فعال است و یکی از بهترین سیستم‌های بهداشتی در حوزه اروپا را دارد که به آن سیستم سلامت هوشمند می‌گوییم. به صورت بین المللی تجربه‌های زیادی در انتقال تکنولوژی و در به اشتراک گذاشتن دانش حوزه سلامت داریم و به ایران آمدیم تا از سیستم سلامت ایران بیشتر بدانیم و بتوانیم برای همکاری‌های بیشتر در این زمینه‌ها برای آینده برنامه ریزی داشته باشیم.
 
سرپرست هیات هلندی و مدیر شرکت Task Force هلند خاطرنشان کرد:‌در جلسه ای که در وزارت بهداشت داشتیم، روی موضوعات مختلفی صحبت شد، به‌خصوص بیشتر در سطح تصمیم گیری‌های کلان در حوزه سلامت بحث‌هایی مطرح شد؛ ما بسیار علاقه مند هستیم که شرکت‌های هلندی همکاری‌های مشترکی با هیات امنا در حوزه‌های مختلف بهداشتی و درمانی انجام دهند.
 
در این نشست پیرامون ایجاد بستری مناسب برای همکاری های مشترک بین دو کشور ایران و هلند در زمینه سلامت و تجهیزات بیمارستانی بحث و تبادل نظر به عمل آمد.
انتهای پیام/

می فایل