اخبار مهم
Home / سیاسی / آغاز به کار نشست وزرای خارجه سازمان همکاری اسلامی در استانبول با حضور ظریف
480396_139.jpg

آغاز به کار نشست وزرای خارجه سازمان همکاری اسلامی در استانبول با حضور ظریف

به گزارش گروه سیاسی سایت خبری، نشست وزرای امور خارجه عضو سازمان همکاری اسلامی در استانبول ترکیه و با حضور محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان آغاز به کار کرد.
محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران به منظور شرکت در نشست سازمان همکاری اسلامی در استانبول، شب گذشته وارد ترکیه شد.
نشست وزیران امور خارجه کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی از امروز به مدت دو روز و با شعار یکپارچگی و همبستگی برای عدالت و امنیت در استانبول برگزار می‌شود.
انتظار می‌رود وزرای خارجه کشورهای اسلامی در این نشست، تصمیم‌ها و اقدام‌های عملی در راستای تقویت وحدت و همبستگی بین اعضاء، حل مشکلات و مسائل جهان اسلام ، برنامه ریزی برای تلاش مشترک و تحکیم نقش کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی در دو سطح منطقه‌ای و بین‌المللی را برای تصویب در اجلاس سران پیشنهاد کنند.
ترسیم راهبرد و چشم انداز ۱۰ ساله پیش روی سازمان همکاری اسلامی در سال‌های ۲۰۱۶ تا ۲۰۲۶ شامل اولویت‌های برقراری امنیت و ثبات،‌ مبارزه با تروریسم و افراطی‌گری، رعایت حقوق بشر،‌ حمایت از توسعه و‌ کاهش میزان فقر از جمله مهمترین مواردی است که در این نشست مورد بررسی قرار خواهد گرفت.
وزیران شرکت کننده در اجلاس استانبول مهمترین مسائل جهان اسلام و منطقه از جمله وضعیت اسفبار فلسطینی‌ها، ادامه تجاوزگری و جنایت‌های رژیم صهیونیستی در سرزمین‌های اشغالی، ضرورت مساعدت و همکاری مشترک برای برقراری صلح و ثبات در سوریه،‌ یمن،‌ لیبی،‌ افغانستان، سومالی،‌ مالی،‌جامو،‌ کشمیر و موضوع درگیری‌های اخیر بین ارمنستان و جمهوری آذربایجان را نیز مورد بحث و تبادل نظر قرار خواهند داد.
اجلاس سران سازمان همکاری اسلامی روز پنجشنبه ۲۶ فروردین ماه به طور رسمی در استانبول افتتاح و تا روز جمعه به کار خود ادامه خواهد داد.
در نشست کارشناسی سازمان همکاری اسلامی که روزهای یکشنبه و دوشنبه در استانبول برگزار شد، هیأتی از مقام‌های بلندپایه جمهوری اسلامی ایران به سرپرستی سیدعباس عراقچی معاون امور حقوقی و بین‌المللی وزارت امور خارجه و با حضور حمید بعیدی‌نژاد مدیرکل سیاسی و امنیت بین‌المللی این وزارتخانه به منظور بررسی دستورکار اجلاس سران شرکت کرد.
حسین جابری‌انصاری سخنگوی دستگاه دیپلماسی دیروز (دوشنبه) در نشست هفتگی با خبرنگاران درباره حضور حسن روحانی در این نشست عنوان کرد که ریاست جمهوری در این باره اطلاع رسانی خواهد کرد. البته ترکیه پیش از این اعلام کرد که حسن روحانی در این نشست شرکت می‌کند.
این سازمان که در پی حادثه آتش‌سوزی مسجدالاقصی بنیان نهاده شد در حال حاضر ۵۷ عضو دارد.
سخنگوی وزارت خارجه روز گذشته درباره این سازمان گفت: این سازمان در حادثه آتش سوزی مسجدالاقصی برای اتحاد کشورهای اسلامی در برابر خطرات مشترک و پیگیری منافع مشترک تاسیس شد و متاسفانه در مقاطع مختلفی از جمله در مقطع فعلی گاه سیاست برخی از کشورها این بود که هدف گیری سازمان را تحت الشعاع قرار دهند و سازمان را به جای تسویه حساب دعواهای سیاسی بین طرف‌های مختلف تبدیل کنند.
جابری‌انصاری افزود: جمهوری اسلامی ایران به عنوان عضو اساسی این سازمان همواره استفاده از ظرفیت‌های این سازمان را مدنظر قرار داده است.
سخنگوی وزارت خارجه ابراز امیدواری کرد که این سازمان زمینه‌ای را فراهم کند که امکان سوء استفاده از اجلاس به عنوان یک مکانی برای تسویه حساب‌های سیاسی و پیگیری برخی از عقده‌ها و کینه‌های برخی اعضا مسدود و سیاست‌های عمومی و منافع عمومی سازمان در اجلاس استانبول پیگیری شود و آرزو می‌کنیم این اجلاس در عالی‌ترین سطح برگزار و منافعی را برای کشورهای عضو داشته باشد.
انتهای پیام/

می فایل