اخبار مهم
Home / سلامت / آشنایی با قرص سایتوتک برای سقط جنین
90280_809.jpg

آشنایی با قرص سایتوتک برای سقط جنین

سقط جنین اگرچه در مواردی لازم و ضروری تشخیص داده می‌شود اما در مواردی هم بنا به دلایلی کاملا شخصی و گاه غیر قابل توجیه این کار صورت می‌گیرد. یکی از روش‌هایی که افراد برای سقط به آن رجوع می کنند مصرف دارو است. قرص سایتوتک از داروهای موثر در این زمینه است که در ادامه این مقاله از “infdqa” قصد داریم با آن آشنا شویم.

قرص سایتوتک چیست؟

قرص سایتوتک (Cytotec) اولین بار برای درمان زخم معده استفاده شده است. بهترین زمان برای سقط جنین با قرص سایتوتک را مصرف آن در هفته ۴ تا ۸ بارداری می‌دانند و تا ۹۸ درصد باعث سقط جنین در ۳ ماهه اول بارداری می‌شود. برخلاف تصور عموم هرچه سن بارداری بیشتر باشد این دارو اثردهی بهتری دارد. سایتوتک در بین هفته‌های ۴ تا ۵ بارداری اثردهی ۵۰ درصد دارد.

این دارو در قالب قرص‌های ۱۰۰ و ۲۰۰ میکروگرمی و با نام دیگری همچو میزوپروستول تولید می‌گردد.
چنانچه هدف شما از مصرف این دارو سقط جنین است بهتر است قبل از هر اقدامی برای انجام این کار با عوارض و همچنین شرایط قانونی آن آشنا شوید.
سقط جنین چه عوارض و خطراتی برای مادر دارد؟ (روش سقط جنین)

شرایط سقط جنین قانونی در ایران (قانون سقط درمانی)

موارد مصرف، عوارض و تداخل دارویی:

 موارد مصرف
 درمان اولسر پپتیک
 سقط خودبخودی
 ایجاد زایمان زودرس
 سقط جنین
 عوارض  سردرد، تهوع، کرامپ رحمی، دل درد، اسهال، نفخ، تب، پارگی رحم، اختلالات انعقادی، خونریزی شدید و غیرطبیعی واژینال
 تداخل دارویی
 اکسی توسین

مقدار و نحوه مصرف

دو روش برای استفاده از قرص سایتوتک وجود دارد: قرار دادن قرص در واژن یا در دهان بین گونه‌ها و فک که هر دو روش موثر می‌باشد. بعد از مصرف قرص‌ها تا ۲ هفته احتمال سقط شدن جنین هست ولی معمول در ۱۲ ساعت اول پس از مصرف قرص‌ها جنین سقط می‌شود.

مصرف از طریق واژن:
ابتدا ادرار کنید و سپس دست‌ها را بشویید و دراز بکشید. با انگشت چهار قرص را در درون واژن قرار دهید. لازم نیست که قرص‌ها در محل خاصی قرار بگیرند، فقط تا آنجا که انگشتان با آنها در تماس هستند کافی است. درنهایت لازم است به مدت ۳۰ دقیقه دراز بکشید.

مصرف از طریق دهان:

قبل از هرچیز اندکی آب بنوشید تا دهانتان خیس شود. چهار قرص را بین گونه‌ها و دندان‌های پایین قرار دهید (دو قرص در هر طرف). قرص‌ها را به مدت ۳۰ دقیقه در این حالت نگهدارید. توجه داشته باشید که در مدت این ۳۰ دقیقه از خوردن و آشامیدن خودداری کنید. در نهایت بعد از ۳۰ دقیقه، با آب باقیمانده قرص‌ها در دهان را میل کنید.
توجه: در خانم‌هایی که سابقه سزارین دارند به هیچ عنوان خودسرانه استفاده نکنند چون احتمال پارگی رحم وجود دارد.
قرص سایتوتک برای سقط جنین - عکس قرص سایتوتک

نکاتی که در ارتباط با مصرف این دارو باید بدانید

  • اگرعلائم بارداری مانند تهوع، نفخ و یا حساسیت پستان، معمولا در یک یا دو هفته پس از سقط جنین باقی ماند شما هنوز هم ممکن است باردار باشید.
  • معمولا ظرف ۱ تا ۲ ساعت، حالت گرفتگی و خونریزی ایجاد می شود. مقدار زیادی آب بنوشید و غذاهای مقوی میل کنید. دراز بکشید و استراحت کنید. می‌توانید برای کنترل درد از قرص ایبو بروفن استفاده کنید.
  • چنانچه خونریزی شدیدی که داشته اید بعد از دو هفته کاهش نیافته است سریعا باید به پزشک مراجعه کنید.
  • دو هفته بعد از حاملگی، آزمایش حاملگی به دلیل ماندن هورمون‌ها در بدن شما ممکن است مبثت باشد. اگر همچنان احساس می‌کنید که حامله هستید (حالت تهوع، خستگی، نرم شدن سینه و … دارید) به پزشک مراجعه کنید.
  • در ۸۰٪ موارد با این داروها سقط کامل صورت نمی‌گیرد و ممکن است شما مجبور به کورتاژ یا ساکشن شوید. چون باقی ماندن بقایای جفتی اجتناب ناپذیراست و ابن بقایای جفتی ممکن است باعث عفونت رحمی یا خونریزی منجر به مرگ شود.
  • گاهی ممکن است حاملگی شما خارج از رحم باشد پس تا وقتی جواب آزمایش خون شما مثبت شد سریع اقدام به تهیه دارو نکنید چون استفاده از داروهای سقط جنین ممکن است باعث پارگی لوله رحمی یا دهانه رحمی که نطفه به آن چسبیده و درنهایت مرگ شود.
  • معمولا ۴ تا ۶ هفته بعد از سقط جنین قاعدگی به روال خود بازمی‌گردد و مادر می‌تواند دوباره باردار شود.
گروه سلامت infdqa

می فایل