اخبار مهم
Home / فرهنگی / آثار هنر انقلاب خط‌شكن باشند
471105_951.jpg

آثار هنر انقلاب خط‌شكن باشند

به گزارش گروه فرهنگی سایت خبری، هادی محمدیان كارگردان فیلم «شاهزاده روم» در گفت‌وگو با ستاد خبری هفته هنر انقلاب اسلامی حوزه هنری، در تعریف هنر انقلاب گفت: ما جمله‌ ناب «انقلاب ما انفجار نور بود» را از امام خمینی(ره) داریم كه یك اندیشه انقلابی در آن نهفته است و تاریكی و ظلمت در آن جایی ندارد.

محمدیان افزود: اثر انقلابی علاوه بر محتوای سالم و جهت‌گیری صحیح، باید خط‌شكن باشد و از فضایی به فضای دیگر برود. زمانی كه یك اثر ساخته می‌شود، هنرمند باید تشخیص دهد كه چه مضمونی را بسازد و اهمیت دادن توام به محتوا و ساختار در این زمینه یك لازمه است.

وی با بیان اینكه مخاطب ایرانی و جهانی امروز به نوعی شعور بصری رسیده كه امكان ارائه هر نوع محتوایی به او وجود ندارد، گفت: در حال حاضر مخاطب انتخاب‌گر است و محتوا باید در یك بسته‌بندی مناسب به او منتقل شود. مقام معظم رهبری نیز در بیانات خود بارها بر لزوم بهره‌گیری از فرم مناسب برای ارائه اثر انقلابی موفق تأكید داشته‌اند.

محمدیان با اشاره به اینكه ویژگی‌های هنر انقلاب را بزرگان گفته‌اند و ما باید آن ها را اجرا كنیم، بر لزوم دور شدن از منیت در ساخت اثر انقلابی تأكید و عنوان كرد: به نظرم وقتی فیلم و تصویری می‌سازیم، در حال كشف آن هستیم و نمی‌توانیم به آسانی لفظ هنرمند را برای خود به كار ببریم. به‌كارگیری این الفاظ، هنرمند و اصولا انسان را دچار مشكل می‌كند. هیچ انسانی به معنای واقعی كلمه خالق نیست، بلكه كاشف است. ما باید گیرنده‌های شنیداری و دیداری خود را تقویت كنیم تا بیشتر از جهان اطراف بهره ببریم. اگر منیت‌ها و فردیت‌ها در یك كار انقلابی از بین برود، خلوص كار بیشتر می‌شود. مخاطب امروز متوجه میزان خلوص نیت می‌شود و تفاوتی از لحاظ مسائل زبانی در این رابطه وجود ندارد. به نظرم خلوصی در انیمیشن «شاهزاده روم» وجود داشت كه مخاطب متوجه آن شد.

محمدیان درباره  ساخت انیمیشن انقلابی و دینی توضیح داد: ما در بحث محتوا و جهت‌گیری در زمینه انیمیشن سینمایی مشكل داریم و چندان به این موضوع كه انیمیشن باید زبان جهانی داشته باشد، توجهی نداریم.

وی درباره لزوم به‌كارگیری زبان جهانی در یك اثر انقلابی گفت: مخاطب جهانی كه با زبان، فضای اعتقادی و فرهنگی ما آشنا نیست، مانند یك كودك است و باید بتوانیم بدون هیچ گونه توضیح اضافه، منظور خود را به او برسانیم. ما در این حوزه ضعیف هستیم و نویسندگان این حوزه با توجه به پیش زمینه ذهنی مخاطب از قصه‌های مذهبی آثار خود را می‌نویسند و به مقیاس‌های جهانی نظری ندارند. انیمیشن از این لحاظ می‌تواند بسیار جهانی شود، ضمن آنكه باید به این نكته توجه داشت كه اگر كودك ایرانی متوجه داستان آن شود، مخاطب جهانی نیز آن را درك می‌كند.

نامزد عنوان چهره سال هنر انقلاب اسلامی، اظهار داشت: علاوه بر تمام مسائل مطرح شده، یك اثر هنری باید جذابیت داشته باشد. هركس كه با یك اثر از هنر انقلاب مواجه می‌شود، باید این جذابیت را احساس كند، در حالی كه برخی از آثار تولید شده ما، جذابیت لازم را در قالب خود ندارد.

محمدیان در پایان با اشاره به آسیب‌های هنر انقلاب، گفت: آفت بزرگ هنر انقلاب، حمایت‌های بی جهت است و نوع این حمایت‌ها به درستی مشخص نشده است. از طرف دیگر زمانی محتوا، جهت‌گیری و جذابیت در یك اثر انقلابی محقق می‌شود كه فیلم ساز با مخاطب خود ارتباط برقرار كند تا بتواند چرخه كاری خود را ادامه دهد و نقایص كار خود را برطرف سازد.

هفته هنر انقلاب اسلامی از ۲۰ تا ۲۷ فروردین‌ماه ۱۳۹۵ با معرفی چهره سال هنر انقلاب در حوزه هنری برگزار می‌شود.

انتهای پیام/

می فایل